Seller Comments
2009 Toyota Corolla edge Hatchback Automatic, Factory Alloys, Hard to Get, White, 193,000klms, Service Books,

Seller Comments
2009 Toyota Corolla edge Hatchback Automatic, Factory Alloys, Hard to Get, White, 193,000klms, Service Books,

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 193,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.8 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | CF56TF |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD328, Aarons Cars & Commercials, (08) 7905 7488, 864 Stuart Highway, Pinelands, 0829 NT.
Optional Extras
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Conditioning
Air Conditioning - Pollen Filter
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Colour - Rear Garnish
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Cargo Cover
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Clear Side Indicator Lenses
Clock - Digital
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Footrest - Drivers
Gloveboxes - Upper & Lower
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Illuminated - Switch Panel (Window/ Locking)
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Interior Inserts
Power Door Mirrors
Power Steering - Electro-Hydraulic
Power Windows - Front only
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Steel
Spoiler - Front
Spoiler - Rear Roof Mounted
Sports Seats - 1st Row (Front)
Storage Area - Under Dash
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tacho
Trim - Cloth
Trip Computer
Wheel Covers - Full
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Brake Assist
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows Front
Radio CD with 6 Speakers
Rear Spoiler
Trip Computer
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD328, Aarons Cars & Commercials, (08) 7905 7488, 864 Stuart Highway, Pinelands, 0829 NT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 195/65 R15 |
| Front rim size | 6x15 |
| Rear tyre size | 195/65 R15 |
| Rear rim size | 6x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1798 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Lower Control Arm;Macpherson |
| Rear suspension | Coil Spring;Gas Damper;Trailing Arm;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 7.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 175 @ 4400 RPM |
| Maximum power (kW) | 100 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 180.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1515mm x 1760mm x 4220mm |
| Ground clearance unladen | 113 mm |
| Wheelbase | 2600 mm |
| Kerb weight | 1330 kg |
| Turning circle | 10.40 m |
| Rear track | 1535 mm |
| Front track | 1535 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Toyota |
| Model | Corolla |
| Variant | Ascent |
| Series | Zre152R |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD328, Aarons Cars & Commercials, (08) 7905 7488, 864 Stuart Highway, Pinelands, 0829 NT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!