Seller Comments
2014 Mitsubishi Pajero GLX LWB (4x4) NW MY14

Seller Comments
2014 Mitsubishi Pajero GLX LWB (4x4) NW MY14

| Kilometres | 107,182km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Sports Mode |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Four Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 3.2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 9.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | S807DKJ |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2560, Flight Motors Pty Ltd, (08) 7523 4909, 20 Bookpurnong Rd, LOXTON, 5333 SA.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Alarm System/Remote Anti Theft
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Head Airbags
Hill Holder
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Power Mirrors With Folding
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Roof Rails
Reversing Camera
Side Airbags
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2560, Flight Motors Pty Ltd, (08) 7523 4909, 20 Bookpurnong Rd, LOXTON, 5333 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 265/65 R17 |
| Front rim size | 7.5x17 |
| Rear tyre size | 265/65 R17 |
| Rear rim size | 7.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3200 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 88.00 |
| Fuel consumption | 9.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 441 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 147 @ 3800 RPM |
| CO2 level (g/km) | 239.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1900mm x 1845mm x 4900mm |
| Ground clearance unladen | 225 mm |
| Wheelbase | 2780 mm |
| Kerb weight | 2273 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1570 mm |
| Front track | 1570 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mitsubishi |
| Model | Pajero |
| Variant | Glx Lwb (4X4) |
| Series | Nw My14 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 130,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2560, Flight Motors Pty Ltd, (08) 7523 4909, 20 Bookpurnong Rd, LOXTON, 5333 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!