Seller Comments
2011 KIA OPTIMA SI SEDAN AUTOMATIC LOG BOOKS SEVICE HISTORY SPAR KEY

Seller Comments
2011 KIA OPTIMA SI SEDAN AUTOMATIC LOG BOOKS SEVICE HISTORY SPAR KEY

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 103,928km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $9,950 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | S637CYK |
| Rego expiry | 20 Apr 2026 |
| VIN | KNAGN417MC5211702 |
| Stock No | MD02465 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2455, Universal Motor Auctions, (08) 7160 3921, 99-105 Torrens Road, Brompton, 5007 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Antenna - in Rear Glass
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
CD Player
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Grille Surround
Clear Side Indicator Lenses
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Hill Ascent
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Exhaust - Stainless Steel Dual System
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Glovebox - Cooled
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Clear Lenses
Headlamps - See me home
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 3rd Row x3
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Mesh Grille
Mesh Grille - Lower Bumper
Metallic Finish Door Handles - Interior
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Speed Dependant Volume Stereo
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tacho
Trim - Cloth
Trip Computer
Vented - Guards Front
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Hill Holder
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Parking Distance Control Rear
Power front seats
Power Mirrors With Indicators & Folding
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Radio CD with 7 Speakers
Rear Spoiler
Reversing Camera
Side Airbags
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Ventilated Front Seats
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2455, Universal Motor Auctions, (08) 7160 3921, 99-105 Torrens Road, Brompton, 5007 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/45 R18 |
| Front rim size | 7.5x18 |
| Rear tyre size | 225/45 R18 |
| Rear rim size | 7.5x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2359 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 250 @ 4250 RPM |
| Maximum power (kW) | 148 @ 6300 RPM |
| CO2 level (g/km) | 189.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1455mm x 1830mm x 4845mm |
| Ground clearance unladen | 135 mm |
| Wheelbase | 2795 mm |
| Kerb weight | 1475 kg |
| Turning circle | 10.90 m |
| Rear track | 1591 mm |
| Front track | 1591 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kia |
| Model | Optima |
| Variant | Platinum |
| Series | Tf |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2455, Universal Motor Auctions, (08) 7160 3921, 99-105 Torrens Road, Brompton, 5007 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!