Seller Comments
2018 Honda Civic VTi MY18

Seller Comments
2018 Honda Civic VTi MY18

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 69,486km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.8 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | 386YXF |
| Rego expiry | 27 May 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4593479, Ashmore Used Cars, (07) 5610 2986, 1/8 Green Glen Road, Ashmore, 4214 QLD.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Apple CAR Play
Adjustable Driver Seat - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - in Rear Glass
Antenna - Roof-Mounted Shark Fin Type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
Android Auto
Aux/USB Input Socket
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Cup Holders - Front and Rear
Coat Hanger/Hook(s)
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - Isofix Anchorage System
Cloth Trim
Door Ajar Warning
Digital Clock
Driver Foot Rest
Dust and Pollen Filter
Daytime Running Lights - LED
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Stop Signal
Front Spoiler
Headrests - Adjustable on All Seats
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Hill Holder
Headlights On Warning
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Front
Luggage/Cargo Area Light(s)
Low Fuel Warning
Multi Function Control Screen
MAP/Reading Lights - Front & Rear
Painted Grille
Projector Headlights
Power Mirrors
Power Windows Front
Radio AM/FM
Rear Centre Armrest
Radio CD with 8 Speakers
Rear Spoiler
Reversing Camera
Rear View Mirror Day/Night
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Speed Dependent Volume Control
Side Impact Protection
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Sunvisors with Vanity Mirrors
Steering Wheel-Mounted Audio Controls
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Twin Exhaust
Tonneau Cover
Voice Recognition System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4593479, Ashmore Used Cars, (07) 5610 2986, 1/8 Green Glen Road, Ashmore, 4214 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 215/55 R16 |
| Front rim size | 6x16 |
| Rear tyre size | 215/55 R16 |
| Rear rim size | 6x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1799 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Independent;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 47.00 |
| Fuel consumption | 6.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 174 @ 4300 RPM |
| Maximum power (kW) | 104 @ 6500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 150.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1421mm x 1799mm x 4515mm |
| Ground clearance unladen | 134 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb weight | 1289 kg |
| Turning circle | 12.65 m |
| Rear track | 1563 mm |
| Front track | 1547 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Honda |
| Model | Civic |
| Variant | Vti |
| Series | My18 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4593479, Ashmore Used Cars, (07) 5610 2986, 1/8 Green Glen Road, Ashmore, 4214 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!