Seller Comments
2000 Holden Commodore Executive VT II

Seller Comments
2000 Holden Commodore Executive VT II
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 181,540km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3.8 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 11.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | Brown / - |
| Registration | WTS980 |
| Rego expiry | 31 Jul 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 342261, Henley Wholesale, (08) 7100 1614, By appointment only, Henley Beach, 5022 SA.
Optional Extras
4 Speaker Stereo
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Body Colour - Bumpers
Central Locking - Remote/Keyless
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers
On-board Computer
Power Door Mirrors
Power Steering
Radio Cassette
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Tacho
Trim - Velour
Trip Computer
Standard Features
Airbag Driver
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Engine Immobiliser
Independent Rear Suspension
Power front seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Radio Cassette with 4 Speakers
Remote Boot/Hatch Release
Trip Computer
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 342261, Henley Wholesale, (08) 7100 1614, By appointment only, Henley Beach, 5022 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | P205/65 R15 |
| Front rim size | 6.0Jx15 |
| Rear tyre size | P205/65 R15 |
| Rear rim size | 6.0Jx15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3791 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Independent |
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Solid |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 11.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 12 |
| Maximum torque | 304 @ 3600 RPM |
| Maximum power (kW) | 147 @ 5200 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1450mm x 1842mm x 4884mm |
| Ground clearance unladen | 150 mm |
| Wheelbase | 2788 mm |
| Kerb weight | 1532 kg |
| Turning circle | 11.00 m |
| Rear track | 1587 mm |
| Front track | 1569 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Commodore |
| Variant | Executive |
| Series | Vtii |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 342261, Henley Wholesale, (08) 7100 1614, By appointment only, Henley Beach, 5022 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!