Seller Comments
DZ - HOLD FOR WESTERN FORD [Use platform contact options to connect with the dealer]

Seller Comments
DZ - HOLD FOR WESTERN FORD [Use platform contact options to connect with the dealer]

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 20km |
| Seller type | Dealer: New In Stock |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2.3 L |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel consumption | 2.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11059, Knox Ford & Jeep, (03) 9917 4588, 780 Burwood Hwy, Ferntree Gully, 3156 VIC.
Optional Extras
10 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
240V Socket(s)
4 Wheel Ventilated Disc Brakes
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Knee Driver
Airbag - Knee Passenger
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm with Motion Sensor
Alarm with Tow Away Protection
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Bedliner
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Brake Assist
Brakes - Regenerative
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Cargo Tie-down Rails
Carpeted - Cabin Floor
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Central Locking - Remote/Keyless via App - Internet Dependant
Collision Mitigation - Emergency Steering Assist
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Collision Warning - VRU
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps - LED
Decals
Demister - Rear Windscreen with Timer
Diff lock(s)
Digital Instrument Display - Full
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Passenger
Floor Mats
Fog Lamps - Front LED
Fog Lamp/s - Rear
Gloss Finish - Exterior Highlights
Gloss Finish Inserts
GPS (Satellite Navigation)
Grille - Black
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - High Beam Active Shadowing
Headlamps - LED
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Keyless Start - Remote/Keyless via App - Internet Dependant
Laminated Windscreen
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Seats - Embossed
Leather Seats - Partial
Lighting - Exterior Side
Mesh Grille
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Trailer Reversing
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Roof Rails
Sail Plane
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Side Steps
Skid Plate - Middle (Transmission case)
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Starter Button - Key/Fob Proximity
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - Under Floor 2nd Row
Telematics - Auto Emergency Response Call Ability
Telematics - Internet Dependant
Telematics - Monitoring Service
Tonneau Cover - Power
Towing - Latch/Hook Front
Tracking System
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
USB Socket(s) - Charging
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Road Sign Display
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Climate Control - 2 Zone
Airbag Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Knee Passenger
Airbag - Passenger
Anti-lock Braking
Apple Car Play
Additional Power Sockets
Autonomous Emergency Braking
Acoustic Laminated Windscreen
Ambient Lighting
Active Radiator Grille Shutters
Adjustable Steering Column
Android Auto
Auto Mode
Auxiliary Switches
18 Inch Alloy Wheels
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cruise Control Intelligent/Active
Charging Cable - Mode 2
Cruise Control with Stop & Go
Carpet Floor Covering
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Cargo Management System
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cross Traffic Alert
Capacative Touch Screen 12.0 inch
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driver Alert System
Dynamic Bending LED Headlights
Drop In Bedliner
Diff Lock Rear
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Emergency Assist
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Exterior Mirrors with Puddle Light
Electric Parking Brake
eShifter
Extra USB Socket/s
EV Mode
Evasive Steering Assist
Fog Lights - LED
Fog Lights - Rear
Floor Mats - Front & Rear
Ford Pass Connect
Flexible Rack System
Far Side Airbags - Driver
Headlights - Automatic Levelling
Headlights - Auto On/Off Function
Haul Mode
High Beam Assist
Hill Descent Control
Heated Front Seats
Hill Start Assist
High Mounted Rear Stop Light
Instrument Cluster Display - 8.0 Inch
Engine Immobiliser
Instrument Panel Cup Holders
Intelligent Speed Assist
Integrated Trailer Brake Controller
Internal Tie Down Rails
Leather Accented Upholstery
Load Box Access Caps
Load Box Illumination
Lane Centering Function
Lane Keeping Assist
Lane/Road Edge Detection
Multi-function Steering Wheel
Matrix LED Headlights
Mud Mode
Normal Mode
Off Road Screen
Push Button Start
Post Collision Braking
Parking Distance Control Front & Rear
Power Door Locks
Perimeter Alarm
Power Front Seat Driver 8 Way
Power Front Seat Passenger 8 Way
Power Mirrors With Heated & Folding
Pre-collision Systems
Pro Trailer Backup Assist
Power Tailgate Lock (CLR)
Power Windows With One-Touch Operation
Rear Air Vents
Reverse Brake Assist
Rear Box Step
Rear Lights - LED
Rear Privacy Glass
Roll Stability Control
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Sand Mode
Satellite Navigation
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Storage Compartment Under Rear Seats
Smart Keyless Entry
Slippery Mode
Sports Mode
Sound System with 10 Speakers
Premium Sound System
Side Steps
Steering Wheel-Mounted Audio Controls
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
SYNC 4A Communications System
Towbar
Traction Control System
Tailgate Cup Holders
Tailgate with Lift Assistance
Towing Hook - Front
Trailer Light Check
Tyre Pressure Monitoring System
Trailer Stability Control
Traffic Sign Recognition
Top View Camera (360 Degree)
Towing Vehicle Integration with Towing Checklist
Underbody Protection
Upholstery - Black
Volumetric Alarm Upgrade
Wireless Charging Pad
Zone Lighting
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11059, Knox Ford & Jeep, (03) 9917 4588, 780 Burwood Hwy, Ferntree Gully, 3156 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/65 R18 |
| Front rim size | 8Jx18 |
| Rear tyre size | 255/65 R18 |
| Rear rim size | 8Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2261 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Not Sufficient Data |
| Rear suspension | Not Sufficient Data |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 2.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 411 @ 2700 RPM |
| Maximum power (kW) | 138 @ 4600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 66.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1878mm x 2015mm x 5367mm |
| Ground clearance unladen | 226 mm |
| Wheelbase | 3270 mm |
| Kerb weight | 2692 kg |
| Turning circle | 12.90 m |
| Rear track | 1630 mm |
| Front track | 1630 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Ranger |
| Variant | Phev Stormtrak (4X4) |
| Series | Py My25.75 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11059, Knox Ford & Jeep, (03) 9917 4588, 780 Burwood Hwy, Ferntree Gully, 3156 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!