Seller Comments
- WE ARE LOCATED 5 MINUTES FROM SOVEREIGN HILL IN BALLARAT - AWN WARRANTY AVAILABLE - COMES WITH RWC - FINANCE AVAILABLE RG LENDING SOLUTIONS T.A.P - TRADE INS WELCOME

Seller Comments
- WE ARE LOCATED 5 MINUTES FROM SOVEREIGN HILL IN BALLARAT - AWN WARRANTY AVAILABLE - COMES WITH RWC - FINANCE AVAILABLE RG LENDING SOLUTIONS T.A.P - TRADE INS WELCOME

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 248,623km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $10,990 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 4 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 9.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 1PM4FS |
| Rego expiry | 06 Aug 2026 |
| VIN | MNALS2E909W827241 |
| Stock No | 1PM4FS |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Conditioning
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Bumpers
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Engine Immobiliser
Flares
Footrest - Drivers
Free Wheeling Hubs - Auto-locking
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Limited Slip Diff - Centre (4wd)
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Power Door Mirrors
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front only
Seats - Bucket (Front)
Storage Compartment - Under Floor 2nd Row
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trim - Cloth
Vented - Guards Front
Standard Features
Second Row Seats (Van Only)
Dual Front Airbags Package
Air Conditioning
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 2 Speakers
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/75 R15 |
| Front rim size | 6.5x15 |
| Rear tyre size | 235/75 R15 |
| Rear rim size | 6.5x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2953 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Double Wishbone;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Torsion Ba |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 9.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 380 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 115 @ 3200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 243.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1743mm x 1807mm x 4841mm |
| Ground clearance unladen | 207 mm |
| Wheelbase | 3000 mm |
| Kerb weight | 1638 kg |
| Turning circle | 12.60 m |
| Rear track | 1440 mm |
| Front track | 1445 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Ranger |
| Variant | Xl (4X4) |
| Series | Pk |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!