Seller Comments
Sporty little hatch and all the extras. Ready to go!

Seller Comments
Sporty little hatch and all the extras. Ready to go!

| Kilometres | 122,020km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.6 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | XB781Z |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Exterior Highlights
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Gloss Finish Inserts in Dash Board
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Halogen
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Load Limiters 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Spoiler - Rear Roof Mounted
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Steering Wheel - Heated
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Apple Car Play
Autonomous Emergency Braking
Adjustable Front Seats - Manual
Ambient Interior Lighting
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
AUX/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Centre Console Box With Sliding Armrest
Chrome Exhaust Tip/s
Cargo Cover
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driver Mode Selection
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
Electric Parking Brake
Electric Power Steering
Electronic Stability Program
Forward Collision Warning
Head Airbags
Headlights - Auto On/Off Function
Heated Front Seats
Hill Holder
Halogen Headlights
Heated Steering Wheel
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Push Start Button
Leather Accented Steering Wheel
Lane Keeping Assist
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
Map/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Front & Rear
Power Lumbar Support Front Seats
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Windows
Remote Engine Start System
Rear Lights - LED
Roof-mounted Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Rear Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Split Fold Rear Seat
Seatback Pockets - Front Seats
Sport Seats
Sound System with 6 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 225/40 R18 |
| Front rim size | 7.5Jx18 |
| Rear tyre size | 225/40 R18 |
| Rear rim size | 7.5Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1598 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut;Torsion Bar |
| Rear suspension | Compound Crank Rear Axle;Watt Linkage |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 48.00 |
| Fuel consumption | 6.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 280 @ 1650 RPM |
| Maximum power (kW) | 147 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 146.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1485mm x 1809mm x 4386mm |
| Ground clearance unladen | 108 mm |
| Wheelbase | 2662 mm |
| Kerb weight | 1363 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1581 mm |
| Front track | 1574 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Astra |
| Variant | Rs-V |
| Series | Bk My17.5 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 9 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!