Seller Comments
2025 Audi A3 TFSI 110kW S line Auto MY26

Seller Comments
2025 Audi A3 TFSI 110kW S line Auto MY26

| Kilometres | - |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto S-Tronic |
| Body type | Other, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 5.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | FZA21J |
| Rego expiry | 30 Mar 2027 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17822, Audi Centre Sydney Pre-Owned, (02) 7908 8255, 895 South Dowling Street, Zetland, 2017 NSW.
Optional Extras
10 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Accident Preparation - Occupant Protection
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control Multi-Zone
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Blind Spot with Active Assist
Bluetooth System
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Central Locking - Key Proximity
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Park Distance Side
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Courtesy Lamps - in Doors Rear
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Driver Attention Detection
Electric Seat - Drivers
Electronic Differential Lock
Engine - Cylinder Shutdown (Fuel Economy)
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Floor Mats
Footwell Lamps - Front
Footwell Lamps - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Corner (Fixed)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Heated Seats - 1st Row
Heat Insulated - Windscreen
Hill Holder
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats Partial
Leather Steering Wheel
Metallic Finish Exterior Highlights
Metallic Finish Interior Inserts
Metallic Finish Window Surrounds - Exterior
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Navigation System - Advanced Functionality
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Fully Automated
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Scuff Plates - Illuminated
Scuff Plates (on door sills)
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row (Rear Centre)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - Embossed
Side Door Exit Warning
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Standard Features
Climate Control - 3 Zone
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Apple Car Play
Autonomous Emergency Braking
Automatic Emergency Call (eCall)
Assistance Services
Anti-Slip Regulation
Automatic Stop/Start
Android Auto
18 Inch Alloy Wheels
All Weather Light Function
Body Coloured Exterior Mirrors
Blind Spot Warning
Black Window Surrounds - Exterior
Curtain Airbags - Front
Curtain Airbags - Rear
Car Finder with Remote Signal
Cruise Control
Cloth Headlining
Convenience Key - Full Keyless Entry & Start
Connect Plus
Cross Traffic Assist - Rear
Cyclist Recognition
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Digital Instrument Cluster
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Indicators - Rear
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Heated
Electromechanical Park Brake
Electric Power Steering
Electronic Stability Control
Extra USB Socket/s
Exit Warnings System
Front Centre Armrest
Floor Mats - Front & Rear
Google Services
Heated Front Seats
Hill Holder
Headliner - Grey
Hybrid Drive System
Instrument Cluster Display - 12.3 Inch
Instrument Cluster - Configurable
Instrument Cluster with Colour Display
Inlays Special
Engine Immobiliser
Infotainment Pack
Light & Rain Sensor
Leather Appointed Seats
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
LED Headlights
LED Cornering Lights
Lane Keeping Assist
Leather Steering Wheel
Live Traffic Monitoring
Multi-function Steering Wheel
Multi-media Interface
Multi-media System with 10.1 inch Touch Screen
Music Interface
Navigation System
Navigation Plus
Park Assist
Phone Box Light
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Power Mirrors
Pre-sense - Front
Parking System Plus
Roadside Assist Support Package
Rear Centre Armrest with Cup Holders
Remote Locking/Unlocking
Reversing Camera
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Security Services
40/20/40 folding rear seats with centre armrest
Speed Limiting Device
Smartphone Interface
Sound System with 10 Speakers
Standard Front Seats
Steering Vibration
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Traffic Jam Assist
Tyre Pressure Indicator
Tyre Repair Kit
Turn Assist
USB Input Socket
Virtual Cockpit
Ventilated Front Disc Brakes
Voice Recognition System
Wireless Apple Car Play
Wireless Android Auto
Wireless Device Charger
Windscreen - Solar Attenuating
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17822, Audi Centre Sydney Pre-Owned, (02) 7908 8255, 895 South Dowling Street, Zetland, 2017 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/40 R18 |
| Front rim size | 8Jx18 |
| Rear tyre size | 225/40 R18 |
| Rear rim size | 8Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1498 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Independant Macpherson Strut |
| Rear suspension | Independent;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 5.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 250 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 122.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1449mm x 1816mm x 4343mm |
| Ground clearance unladen | 120 mm |
| Wheelbase | 2636 mm |
| Kerb weight | 1320 kg |
| Turning circle | 11.10 m |
| Rear track | 1525 mm |
| Front track | 1554 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | A3 |
| Variant | 35 Tfsi S Line (Mhev) |
| Series | 8Y My25 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small From 40K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17822, Audi Centre Sydney Pre-Owned, (02) 7908 8255, 895 South Dowling Street, Zetland, 2017 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!