Seller Comments
2014 Mazda CX-5 Grand Touring KE Series 2 Auto AWD

Seller Comments
2014 Mazda CX-5 Grand Touring KE Series 2 Auto AWD
| Kilometres | 131,324km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | 1BA9SO |
| Rego expiry | 17 Mar 2027 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
9 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Amplifier - 1 Separate
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio Decoder - WMA
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Sound Processing
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Fog Lamps - Front LED
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps - Active (Cornering/steering)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated - Switch Panel (Window/ Locking)
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
In-Car Voice System
Intermittent Wipers
Internet Connectivity via Paired Device
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Leather Gear Knob
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Dash Board
Metallic Finish Door Handles - Interior
Metallic Finish Interior Inserts
Metallic Finish Steering Wheel
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Dependant Volume Stereo
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunroof - Electric
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Tacho
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Autonomous Emergency Braking
Antenna - Roof-Mounted Shark Fin Type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Aux/USB Input Socket
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Cruise Control
Chrome Exhaust Tip(s)
Cargo Cover
Cup Holders - Front Seats
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Door Pockets - Front AND Rear
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Daytime Running Lights
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Headrests - Adjustable Front Seats
Headlights - Auto On/Off Function
Headrests - Adjustable Rear Seats
Hill Holder
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Entry and Drive
Lane Change Warning
Leather Gear Knob
Leather Hand Brake Lever
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi Function Steering Wheel
MP3 Compatible CD Player
Mobile Phone Connectivity
MAP/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power Front Seats
Power Mirrors
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Radio CD with 9 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Tinted Windows
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/55 R19 |
| Front rim size | 7x19 |
| Rear tyre size | 225/55 R19 |
| Rear rim size | 7x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2488 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 58.00 |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 250 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 138 @ 5700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 172.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1710mm x 1840mm x 4540mm |
| Ground clearance unladen | 150 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb weight | 1593 kg |
| Turning circle | 11.20 m |
| Rear track | 1590 mm |
| Front track | 1585 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | CX-5 |
| Variant | Grand Tourer (4X4) |
| Series | My13 Upgrade |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!