Seller Comments
Mazda 3 Sky Active Top of the Range Registration expires: 24 April 2026 Apple CarPlay and reverse camera No accidents or damage No issues at all Excellent condition Driving too smoothly Too tidy Respect your time nothing to hidden

Seller Comments
Mazda 3 Sky Active Top of the Range Registration expires: 24 April 2026 Apple CarPlay and reverse camera No accidents or damage No issues at all Excellent condition Driving too smoothly Too tidy Respect your time nothing to hidden

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 146,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / Grey |
| Registration | 13CASE |
| Rego expiry | 23 Oct 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD095730, Auto Speed Ryde, (02) 7908 3572, 19 Porter St, Ryde, 2112 NSW.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Kit
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Trip Computer
Traction Control System
Tinted Windows
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD095730, Auto Speed Ryde, (02) 7908 3572, 19 Porter St, Ryde, 2112 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 205/55 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/55 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 194 @ 4100 RPM |
| Maximum power (kW) | 113 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 143.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1470mm x 1755mm x 4580mm |
| Ground clearance unladen | 155 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Kerb weight | 1318 kg |
| Turning circle | 10.90 m |
| Rear track | 1520 mm |
| Front track | 1535 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | 3 |
| Variant | Sp20 Skyactiv |
| Series | Bl 11 Upgrade |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD095730, Auto Speed Ryde, (02) 7908 3572, 19 Porter St, Ryde, 2112 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!