Seller Comments
2009 Ford Territory TS SY MKII Auto RWD

Seller Comments
2009 Ford Territory TS SY MKII Auto RWD
| Kilometres | 177,130km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Seq Sportshift |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 12.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | XNM032 |
| Rego expiry | 18 Feb 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
7 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Armrest - Rear Centre (Shared)
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Calipers - Front 2 Spot
Camera - Rear Vision
Cargo Blind - Rear
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille Surround
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Cup Holders - 3rd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
Headlamps Automatic (light sensitive)
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Metallic Finish Centre Console
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Paint - Two Tone
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - 3rd Row (Rear) Flat Folding
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - In Cargo Area
Storage Compartment - in Dash
Subwoofer
Sunglass Holder
Tacho
Tailgate with Opening Window
Trim - Cloth
Trip Computer
Warning - Speed Alert
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Pedals
17 Inch Alloy Wheels
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Dynamic Stability Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power Front Seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Reversing Camera
Side Airbags
Premium Sound System
Trip Computer
Traction Control System
Third Row Seats
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/60 R17 |
| Front rim size | 7.5x17 |
| Rear tyre size | 235/60 R17 |
| Rear rim size | 7.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3984 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Control Arm;Coil Spring |
| Rear suspension | Control Blade;Coil Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 12.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 383 @ 2500 RPM |
| Maximum power (kW) | 190 @ 5250 RPM |
| CO2 level (g/km) | 289.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1676mm x 1898mm x 4856mm |
| Ground clearance unladen | 178 mm |
| Wheelbase | 2842 mm |
| Kerb weight | 2005 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1597 mm |
| Front track | 1626 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Territory |
| Variant | Ts (Rwd) |
| Series | Sy Mkii |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!