Seller Comments
2019 Audi A5 45 TFSI sport F5

Seller Comments
2019 Audi A5 45 TFSI sport F5

| Kilometres | 108,850km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $32,990 |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Coupe, 2 Doors, 4 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | BDE148 |
| Rego expiry | 30 Dec 2025 |
| VIN | WAUZZZF50KA059371 |
| Stock No | 1792 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11850, Awesome Autos Prestige, (03) 8652 1334, 37 Hartnett Drive, Seaford, 3198 VIC.
Optional Extras
10 Speaker Stereo
19" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control Multi-Zone
Air Conditioning - Charcoal Filter (Odour Reducer)
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Ambient Lighting - Interior
Amplifier - 1 Separate
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Bonnet - Active Safety
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Net
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Centre Differential
Chrome Exhaust Tip(s)
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Diffuser - Rear
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
DVD Player
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
First Aid Kit
Floor Mats
Footwell Lamps - Front
Footwell Lamps - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Glovebox - Cooled
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x2
Heated Seats - 1st Row
Heated Washer Jets
Hill Holder
Inbuilt Flash Drive
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Steering Wheel
Leather Trim - Partial
Lighting - Exterior Side
Lock Nuts
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Memory Card Reader
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Boot/Hatch Release
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 4 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Door Exit Warning
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Subwoofer
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Tyre Pressure Sensor
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Wireless Charging - Compatible Devices
Wireless Hotspot
Standard Features
Climate Control - 3 Zone
Automatically Activated Hazard Lights
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Airbags - Window
Active Bonnet
Automatic Climate Control Filtered
Active High Beam Control
Autonomous Emergency Braking
Ambient Interior Lighting
Active Park Assist
Adjustable Speed Limiter
Anti-Slip Regulation
Anti-theft Wheel Bolts
AUX/USB Input Socket
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Bottle Holders - Front Seats
Bluetooth Connectivity
Configurable Ambient Interior Lighting
City Brake Support Forward
City Brake Support Rear
Cruise Control Intelligent/Active
Coat Hanger Hook/s
Cup Holders - Rear Seats
Cross Traffic Recognition
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driver Fatigue Detection
Driver Mode Selection
Daytime Running Lights - LED
Electronic Differential Lock
Electrically Heated Windscreen
Electrically Heated Washer Nozzles
Electric Parking Brake
Electronic Stability Control
Exit Warnings System
First Aid Kit
Front Centre Armrest
Front Footwell Lights
Front View Camera
Glovebox Cooler
Head Airbags
Hard Disk Drive (Built-in)
Hill Holder
Hands-Free Smart Tailgate
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Start
Kerb View Function
Leather Accented Upholstery
Lights on Exterior Door Handles
LED Headlights
LED Indicators
Lumbar Support Both Front Seats
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
Map/Reading Lights - Front & Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Power Front Seat Driver 4 Way
Power front seat Driver/memory
Power Mirrors
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Mirrors With Memory
Power Front Seat Passenger 4 Way
Rear Diffuser
Rear Lights - LED
Rain Sensing Wipers & Light Sensor
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Rear Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Rear Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Split Fold Rear Seat
Storage Net - Rear Side Luggage Compartment
Storage Net - Front Passenger Footwell
Sport Seats
Sound System with 10 Speakers
Sports Steering Wheel - Flat-Bottomed
Sports Steering Wheel
Side View Camera
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Tyre Pressure Monitoring System
Torque Transfer Control
Voice Recognition System
Wireless Phone Charge
Warning Triangle
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11850, Awesome Autos Prestige, (03) 8652 1334, 37 Hartnett Drive, Seaford, 3198 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 255/35 R19 |
| Front rim size | 8.5Jx19 |
| Rear tyre size | 255/35 R19 |
| Rear rim size | 8.5Jx19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1984 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | 5 Links;Anti Roll Bar;Independent;Transverse Link |
| Rear suspension | 5 Links;Anti Roll Bar;Independent;Transverse Link |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 54.00 |
| Fuel consumption | 6.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 370 @ 1600 RPM |
| Maximum power (kW) | 185 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 149.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1353mm x 1846mm x 4673mm |
| Ground clearance unladen | 118 mm |
| Wheelbase | 2770 mm |
| Kerb weight | 1645 kg |
| Turning circle | 11.50 m |
| Rear track | 1562 mm |
| Front track | 1581 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | A5 |
| Variant | 45 Tfsi Quattro S Tronic Sport |
| Series | F5 My19 Update |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Sports |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11850, Awesome Autos Prestige, (03) 8652 1334, 37 Hartnett Drive, Seaford, 3198 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!