Seller Comments
wow super car Turbo charged Focus ZoomZoom the best log book history not modified timing belt & water pump done very good hosts jet to drive ️.

Seller Comments
wow super car Turbo charged Focus ZoomZoom the best log book history not modified timing belt & water pump done very good hosts jet to drive ️.
| Kilometres | 209,117km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $10,999 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 5 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / Grey |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | WF0PXXGCDPAU04796 |
| Stock No | 1096 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 27325, MT Lawley Motors P/L, (08) 6150 3156, 391 Guildford Road, Bayswater, 6053 WA.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Kit
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Dynamic Stability Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power front seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 8 Speakers
Rear Spoiler
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Sport Seats
Sports Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 27325, MT Lawley Motors P/L, (08) 6150 3156, 391 Guildford Road, Bayswater, 6053 WA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 225/40 R18 |
| Front rim size | 8x18 |
| Rear tyre size | 225/40 R18 |
| Rear rim size | 8x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2521 |
| Number of cylinders | 5 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Control Blade;Coil Spring;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 9.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 20 |
| Maximum torque | 320 @ 1600 RPM |
| Maximum power (kW) | 166 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 224.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1497mm x 1840mm x 4362mm |
| Ground clearance unladen | 101 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Kerb weight | 1442 kg |
| Turning circle | 11.70 m |
| Rear track | 1531 mm |
| Front track | 1535 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Focus |
| Variant | Xr5 Turbo |
| Series | Lv |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 27325, MT Lawley Motors P/L, (08) 6150 3156, 391 Guildford Road, Bayswater, 6053 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!