Seller Comments
1 OWNER LOCAL COMPANY VEHICLE LOG BOOKS SERVICE HISTORY LONG REGSITRATION GREAT VALUE FOR MONEY MUST BE INSPECTED

Seller Comments
1 OWNER LOCAL COMPANY VEHICLE LOG BOOKS SERVICE HISTORY LONG REGSITRATION GREAT VALUE FOR MONEY MUST BE INSPECTED
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 147,331km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Commercial, 4 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 11.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | EQQ05M |
| Rego expiry | 11 Nov 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD092067, Matts Used Cars, (02) 7908 3071, 50-54 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Apple Car Play
Audio Media Player
Adjustable Steering Wheel - Tilt Only
16 Inch Alloy Wheels
Black Interior
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Central Locking
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Control
Fog Lights - Rear
Hydraulic Power Assisted Steering
Engine Immobiliser
Leather Upholstery
Multi-media System with 10 inch Touch Screen
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power Mirrors With Indicators
Power Windows Front
Remote Keyless Entry
Roof Mounted Drop-down Screen
Roll Movement Intervention
Reversing Camera
Surround Camera System
Sliding Doors Dual
Sliding Doors Dual - Remote
Smartphone Pack
Sunroof - 3 with One Opening
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Tailgate Manual Lift
Tyre Pressure Monitoring System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD092067, Matts Used Cars, (02) 7908 3071, 50-54 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/70 R16 L |
| Front rim size | 6.5Jx16 |
| Rear tyre size | 215/70 R16 L |
| Rear rim size | 6.5Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1995 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | 5 Links;Coil Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 72.00 |
| Fuel consumption | 11.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 330 @ 1700 RPM |
| Maximum power (kW) | 165 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 272.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1928mm x 1980mm x 5168mm |
| Ground clearance unladen | 134 mm |
| Wheelbase | 3198 mm |
| Kerb weight | 1915 kg |
| Turning circle | 11.80 m |
| Rear track | 1660 mm |
| Front track | 1680 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | LDV |
| Model | G10+ |
| Variant | Lift Door |
| Series | Sv7C My21 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Vans/Cc 2.5-3.5T |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD092067, Matts Used Cars, (02) 7908 3071, 50-54 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!