Seller Comments
2020 Mitsubishi Express GLX SN LWB

Seller Comments
2020 Mitsubishi Express GLX SN LWB
-photo-g.jpg)
| Kilometres | 79,598km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Commercial, 4 Doors, 3 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 7.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 118DX8 |
| Rego expiry | 19 Oct 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4024046, Pickerings Auto Group (PAG), (07) 4401 8360, 717 Sturt Street, West End, 4810 QLD.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
2 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbag - Side Driver
Air Conditioning
Air Conditioning - Pollen Filter
Armrest - Drivers Seat (Individual)
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Body Side Mouldings
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door - side sliding LHS(passenger side)
Door - side sliding RHS(drivers side)
Doors - Rear Wing/Barn
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Fog Lamps - Front
Grille - Black
Handbrake - Fold Down
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Halogen
Hill Holder
Mobile Phone - Holder
Multi-function Steering Wheel
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Windows - Front only
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear Step bumper
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Wiper/Washer
Rubber - Cabin Floor
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 3 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Height Adjustable Driver
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Limiter
Storage Compartment - in Dash
Trim - Cloth
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/S
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Automatic Door Locks
Auto/Intelligent Speed Limiter
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Automatic Stop/Start Deactivation Switch
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Audio Streaming
Barn Doors - Special Opening Angle
Barn Doors With Windows
Black Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front Seats
Brake Override System
Bucket Seat - Front Driver
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags - Front
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Digital Audio Broadcast Radio
Driver Blindspot Mirror IN Passenger Sunvisor
Dual Horn
Driver Lumbar Support
Dust and Pollen Filter
Door Pockets - Front Seat
Driver Seat Height Adjustable
Daytime Running Lights
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Electronic Stability Control
Front Centre Armrest - Retractable
Fog Lights - Front
Front Bumper - Material Colour
Glovebox Compartment
Grip X-Tend
Handsfree Mobile Communication
Halogen Headlights
Headlights - Manual Levelling
Headrests Front
Hill Start Assist
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Rear
Keyless Entry
Multi Function Steering Wheel
Manual Park Brake Lever
Passenger Bench Seat - 2 Person
Park Assist - Rear
Parking Distance Control Rear
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Windows - Driver With ONE-Touch Operation
Power Window Driver Auto Down
Power Windows Front
Radio AM/FM
Rear Bumper - Material Colour
Rear Bumper With Park Assist
Rubber Floor Covering - Cabin Only
Rollover Mitigation System
Rear Step Bumper
Rain Sensing Wipers
Roof Trim - Cabin Only
Reversing Camera - INT Rear View Mirror Display
Rear View Mirror Auto Dimming
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbag - Driver
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder FOR Driver Seat
Storage Compartment - IN Dash
Side Garnish - Material Colour
Smartphone Docking Station
Sound System with 2 Speakers
Sliding Door - Left Hand Side
Sliding Door - Right Hand Side
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Steering Wheel - Urethane Type
Thorax Airbag - Driver
Traction Control System
Tail Lights - Incandescent
USB Input Socket
Urethane Shift Lever
Ventilated Front Disc Brakes
Voice Recognition System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4024046, Pickerings Auto Group (PAG), (07) 4401 8360, 717 Sturt Street, West End, 4810 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 3 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/65 R16C |
| Front rim size | 6Jx16 |
| Rear tyre size | 215/65 R16C |
| Rear rim size | 6Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1997 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Lower Wishbone;Macpherson Strut;Stabiliser Bar |
| Rear suspension | Coil Spring;Panhard Rod;Reinforced Trailing Arm |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 7.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 380 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 125 @ 3500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 191.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1971mm x 1956mm x 5399mm |
| Ground clearance unladen | 160 mm |
| Wheelbase | 3498 mm |
| Kerb weight | 1920 kg |
| Turning circle | 13.20 m |
| Rear track | 1628 mm |
| Front track | 1615 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mitsubishi |
| Model | Express |
| Variant | Glx Lwb |
| Series | Sn My21 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Van |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4024046, Pickerings Auto Group (PAG), (07) 4401 8360, 717 Sturt Street, West End, 4810 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!