Seller Comments
**WESTERN AUSTRALIAS LARGEST REMAINING HOLDEN DEALER SPECIALIST** LAST OF THE ICONIC AUSTRALIAN MADE HOLDEN UTE SS-V REDLINE WITH VERY LOW KMS, HARD LID, REVERSE CAMERA, BLUETOOTH, CRUISE CONTROL, HEADS UP DISPLAY.

Seller Comments
**WESTERN AUSTRALIAS LARGEST REMAINING HOLDEN DEALER SPECIALIST** LAST OF THE ICONIC AUSTRALIAN MADE HOLDEN UTE SS-V REDLINE WITH VERY LOW KMS, HARD LID, REVERSE CAMERA, BLUETOOTH, CRUISE CONTROL, HEADS UP DISPLAY.
| Kilometres | 13,065km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $73,898 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 8 cyl, 6.2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 12.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | 1ISB954 |
| Rego expiry | 07 Dec 2026 |
| VIN | 6G1FE4EW2HL310723 |
| Stock No | P11169 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bedliner
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Kit - Lower (skirts, F & R Aprons)
Brake Assist
Calipers - Front 4 Spot
Calipers - Rear 4 Spot
Camera - Rear Vision
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Collision Warning - Forward
Colour Display Screen - Front
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Footwell Lamps - Front
GPS (Satellite Navigation)
Grille - Black
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Hill Holder
Independent Rear Suspension
Information Display - Head Up
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Leather Trim - Partial
Limited Slip Diff
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
On-board Computer
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Performance Brakes
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front only
Rain Sensor (Auto wipers)
Remote Fuel Lid Release
Scuff Plates (on door sills)
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 2 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Sports Bar
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Suspension - Sports
Tonneau Cover - Soft
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Vented - Bonnet
Vented - Guards Front
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Alarm System/Remote Anti Theft
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
AUX/USB Input Socket
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Kit
Bi Modal Exhaust
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Chrome Exhaust Tip/s
Cup Holders - Front Seats
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Cross Traffic Recognition
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Forward Collision Warning
Flip/Folding key
Fog Lights - Front
Head Airbags
Hill Holder
Head Up Display
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Entry & Drive
Leather Accented Upholstery
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
Leather Gear Knob
Limited Slip Differential
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Park Assist
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Performance Brake Package
Power front seat Driver
Projector Headlights
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Sunglass Holder
Sport Seats
Start/Stop Button
Performance Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Tonneau Cover
Trailer Stability Control
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 245/40 R19 |
| Front rim size | 8x19 |
| Rear tyre size | 245/40 R19 |
| Rear rim size | 8x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 6200 |
| Number of cylinders | 8 |
| Front suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Macpherson Str |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 71.00 |
| Fuel consumption | 12.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 570 @ 4400 RPM |
| Maximum power (kW) | 304 @ 5700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 291.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1480mm x 1899mm x 5040mm |
| Ground clearance unladen | 100 mm |
| Wheelbase | 3009 mm |
| Kerb weight | 1721 kg |
| Turning circle | 11.70 m |
| Rear track | 1608 mm |
| Front track | 1592 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | UTE |
| Variant | Ss-V Redline |
| Series | Vf Ii My17 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 9 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!