Seller Comments
2010 Hyundai IX35 Automatic TURBO Diesel Elite,
EXCELLENT CONDITION !
Excellent Service History.
[Use platform contact options to connect with the dealer]km AWD.

Seller Comments
2010 Hyundai IX35 Automatic TURBO Diesel Elite,
EXCELLENT CONDITION !
Excellent Service History.
[Use platform contact options to connect with the dealer]km AWD.
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 189,169km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | BSY44P |
| Rego expiry | 01 Jul 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Alarm
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Cargo Blind - Rear
Cargo Net
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Centre Differential
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Grille Surround
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Leather Gear Knob
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Roof Rails
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - Anti-submarining 1st Row (Front)
Spare Wheel - Full Size Steel
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button - Key/Fob Proximity
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - In Cargo Area
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
17 Inch Alloy Wheels
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Hill Descent Control
Hill Holder
Engine Immobiliser
Keyless Entry and Drive
Leather Trim
Power Front Seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Roof Racks
Side Airbags
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/60 R17 |
| Front rim size | 6.5x17 |
| Rear tyre size | 225/60 R17 |
| Rear rim size | 6.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1995 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 392 @ 1600 RPM |
| Maximum power (kW) | 135 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 198.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1655mm x 1820mm x 4410mm |
| Ground clearance unladen | 170 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Kerb weight | 1706 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1586 mm |
| Front track | 1585 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Hyundai |
| Model | IX35 |
| Variant | Elite (Awd) |
| Series | Lm |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Compact |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!