Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Full Car History Report Available and Clear of All Titles
NSW Registered
All Cars Mechanically Workshop Tested
Log Books with Partial Service History
Automatic

Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Full Car History Report Available and Clear of All Titles
NSW Registered
All Cars Mechanically Workshop Tested
Log Books with Partial Service History
Automatic

| Kilometres | 118,142km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 10.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | BWQ07E |
| Rego expiry | 29 Aug 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Rear Centre (Shared)
Armrests - Front (Driver & Passenger)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio Decoder - WMA
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Cargo Area - Organiser/Shelving/Divider
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Gloveboxes - Upper & Lower
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Steering Wheel
Leather Trim (Incl. Seats, inserts)
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Foot Operated
Power Door Mirrors
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Rear Opening for Skis/boot access
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Speed Dependant Volume Stereo
Steering Wheel - Illuminated
Sunglass Holder
Sunroof - Electric
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Alarm System/Remote Anti Theft
17 Inch Alloy Wheels
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Parking Distance Control Rear
Power Front Seat Driver
Power Mirrors with Indicators
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Rain Sensing Wipers
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/65 R17 |
| Front rim size | 6.5x17 |
| Rear tyre size | 225/65 R17 |
| Rear rim size | 6.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2354 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 58.00 |
| Fuel consumption | 10.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 218 @ 4200 RPM |
| Maximum power (kW) | 125 @ 5800 RPM |
| CO2 level (g/km) | 237.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1680mm x 1820mm x 4520mm |
| Ground clearance unladen | 185 mm |
| Wheelbase | 2620 mm |
| Kerb weight | 1620 kg |
| Turning circle | 11.80 m |
| Rear track | 1565 mm |
| Front track | 1565 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Honda |
| Model | CR-V |
| Variant | (4X4) Luxury |
| Series | My10 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Compact |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!