Seller Comments
156 Old Geelong Road, Hoppers Crossing, VIC, 3029(Mel Ref: 203 D11) PH: 0432555007 OR 03 9931 1177.

Seller Comments
156 Old Geelong Road, Hoppers Crossing, VIC, 3029(Mel Ref: 203 D11) PH: 0432555007 OR 03 9931 1177.
| Kilometres | 276,858km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $5,999 |
| Transmission | Manual |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 6.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | JF2SHNKZ3CG081265 |
| Stock No | 6719B |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10413, Westside Car City, (03) 9917 4525, 156 Old Geelong Road, Hoppers Crossing, 3029 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio Decoder - WMA
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Fog Lamp Bezels/surrounds
Chrome Grille Surround
Clear Side Indicator Lenses
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Data Dots - Part Identifiers
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seats - 2nd Row (Rear)
Engine Immobiliser
Exhaust - Stainless Steel Dual System
Fog Lamps - Front
Headlamps - Clear Lenses
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - Xenon (Low beam only)
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Limited Slip Diff - Centre (4wd)
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Dash Board
Metallic Finish Door Handles - Interior
Metallic Finish Door Inserts
Metallic Finish Gear Shift Gate
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Steering Wheel
Over-head Centre Console - Front
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunroof - Electric
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Suspension - Auto Levelling
Tacho
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Hill Holder
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Power front seat Driver
Protective Glazing
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Roof Rails
Reversing Camera
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Automatic/Self levelling Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10413, Westside Car City, (03) 9917 4525, 156 Old Geelong Road, Hoppers Crossing, 3029 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/55 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 225/55 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 64.00 |
| Fuel consumption | 6.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 350 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 108 @ 3600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 168.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1700mm x 1795mm x 4560mm |
| Ground clearance unladen | 215 mm |
| Wheelbase | 2615 mm |
| Kerb weight | 1520 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1530 mm |
| Front track | 1530 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | Forester |
| Variant | 2.0D Premium |
| Series | My11 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 13,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Compact |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10413, Westside Car City, (03) 9917 4525, 156 Old Geelong Road, Hoppers Crossing, 3029 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!