Seller Comments
CRAZY CLEARANCE SALE NOW ONLY $7900
This XLT 4WD has been loved inside and drives excellent.
Optioned up with Steel Bullbar
Snorkel
ARB Canopy
Towbar
We include a passed roadworthy cerificate

Seller Comments
CRAZY CLEARANCE SALE NOW ONLY $7900
This XLT 4WD has been loved inside and drives excellent.
Optioned up with Steel Bullbar
Snorkel
ARB Canopy
Towbar
We include a passed roadworthy cerificate

| Kilometres | 234,673km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Manual |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 9.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | DZY45Y |
| Rego expiry | 12 May 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
16 Inch Alloy Wheels
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Power Mirrors
Power Steering
Radio CD with 2 Speakers
Side Airbags
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/70 R16 |
| Front rim size | 7x16 |
| Rear tyre size | 245/70 R16 |
| Rear rim size | 7x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2953 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Double Wishbone;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Torsion Ba |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 9.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 380 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 115 @ 3200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 243.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1755mm x 1807mm x 5175mm |
| Ground clearance unladen | 207 mm |
| Wheelbase | 3000 mm |
| Kerb weight | 1957 kg |
| Turning circle | 12.60 m |
| Rear track | 1470 mm |
| Front track | 1475 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Ranger |
| Variant | Xlt (4X4) |
| Series | Pk |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!