Seller Comments
2012 SUZUKI GLX SWIFT HATCHBACK AUTOMATIC LOG BOOKS GOOD SERVICE HISTORY SPARE KEY

Seller Comments
2012 SUZUKI GLX SWIFT HATCHBACK AUTOMATIC LOG BOOKS GOOD SERVICE HISTORY SPARE KEY

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 101,864km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | S929DKK |
| Rego expiry | 12 Jul 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2455, Universal Motor Auctions, (08) 7160 3921, 99-105 Torrens Road, Brompton, 5007 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Air Conditioning
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Full
Brake Assist
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Intermittent Wipers - Variable
Leather Steering Wheel
Metallic Finish Interior Inserts
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Starter Button
Tacho
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Leather Steering Wheel
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Side Airbags
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2455, Universal Motor Auctions, (08) 7160 3921, 99-105 Torrens Road, Brompton, 5007 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 185/55 R16 |
| Front rim size | 6x16 |
| Rear tyre size | 185/55 R16 |
| Rear rim size | 6x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1372 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 42.00 |
| Fuel consumption | 6.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 130 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 70 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 147.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1510mm x 1695mm x 3850mm |
| Ground clearance unladen | 140 mm |
| Wheelbase | 2430 mm |
| Kerb weight | 1065 kg |
| Turning circle | 10.40 m |
| Rear track | 1485 mm |
| Front track | 1480 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Suzuki |
| Model | Swift |
| Variant | Glx |
| Series | Fz |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2455, Universal Motor Auctions, (08) 7160 3921, 99-105 Torrens Road, Brompton, 5007 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!