Seller Comments
2016 Ford Kuga Titanium TF MkII

Seller Comments
2016 Ford Kuga Titanium TF MkII
| Kilometres | 168,666km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 716PX3 |
| Rego expiry | 27 Apr 2027 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1205226, New Pioneer Motors, (07) 4838 5008, Cnr Gordon and Wellington Street, Mackay, 4740 QLD.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
9 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille Surround
Chrome Window Surrounds - Exterior
Compass
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Floor Mats
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Glass Roof
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Bi-Xenon (for low & high beam)
Headlamp Washers
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Leather Trim - Partial
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Parking Assistance - Automated Steering
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - Under Floor 2nd Row
Sunroof - Electric
Tacho
Tail Lamps - LED
Telematics - Monitoring Service
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
AUX/USB Input Socket
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Cargo Cover
Digital Audio Broadcast Radio
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Floor Mats - Front & Rear
Head Airbags
Heated Front Seats
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Headlight Washer System
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Leather Accented Upholstery
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power front seat Driver
Protective Glazing
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Sunroof
Power Tailgate
Power Windows
Radio Compact Disc Player
Roof Rails
Rollover Mitigation System
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Split Fold Rear Seat
Start/Stop Button
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Trailer Stability Control
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1205226, New Pioneer Motors, (07) 4838 5008, Cnr Gordon and Wellington Street, Mackay, 4740 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/45 R19 |
| Front rim size | 8x19 |
| Rear tyre size | 235/45 R19 |
| Rear rim size | 8x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 345 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 178 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 204.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1713mm x 1838mm x 4524mm |
| Ground clearance unladen | 163 mm |
| Wheelbase | 2690 mm |
| Kerb weight | 1732 kg |
| Turning circle | 11.10 m |
| Rear track | 1575 mm |
| Front track | 1574 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Kuga |
| Variant | Titanium (Awd) |
| Series | Tf Mk 2 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1205226, New Pioneer Motors, (07) 4838 5008, Cnr Gordon and Wellington Street, Mackay, 4740 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!