Seller Comments
4.0L, V6, Rear Wheel Drive, Unleaded Petrol Automatic, A/C, P/S, Airbags, Cruise Control, Electric Windows, Reverse Sensors, Alloys, Tow Bar, Service History and Books LMCT 9688

Seller Comments
4.0L, V6, Rear Wheel Drive, Unleaded Petrol Automatic, A/C, P/S, Airbags, Cruise Control, Electric Windows, Reverse Sensors, Alloys, Tow Bar, Service History and Books LMCT 9688
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 167,425km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 10.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Head Airbags
Engine Immobiliser
Parking Distance Control Rear
Power front seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio Compact Disc Player
Roof Rails
Side Airbags
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/60 R17 |
| Front rim size | 7.5x17 |
| Rear tyre size | 235/60 R17 |
| Rear rim size | 7.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3984 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Control Arm;Coil Spring;Gas Damper |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Control Blade;Coil Spring;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 10.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 391 @ 3250 RPM |
| Maximum power (kW) | 195 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 249.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1716mm x 1898mm x 4883mm |
| Ground clearance unladen | 175 mm |
| Wheelbase | 2843 mm |
| Kerb weight | 1967 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1597 mm |
| Front track | 1626 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Territory |
| Variant | Tx (Rwd) |
| Series | Sz |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!