Seller Comments
2008 Ford Falcon XR6 FG Auto

Seller Comments
2008 Ford Falcon XR6 FG Auto

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 226,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Seq Sportshift |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 10.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | XOL683 |
| Rego expiry | 03 Mar 2026 |
| VIN | 6FPAAAJGSW8L98251 |
| Stock No | 1376 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12787, BUY THE CAR, (03) 8375 8713, 9/11 Yazaki Way, Carrum Downs, 3201 VIC.
Optional Extras
17" Alloy Wheels
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Air Conditioning - Rear
Antenna - in Rear Glass
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Colour - Rear Garnish
Body Kit - F&R Spoilers, Skirts, Rear Apron
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Clear Side Indicator Lenses
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Blacked Out Surrounds
Headlamps - Clear Lenses
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Mesh Grille
Mesh Grille - Lower Bumper
Metallic Finish Centre Console
Metallic Finish Centre Stack/ HVAC
Metallic Finish Door Handles - Interior
Metallic Finish Door Inserts
Metallic Finish Gear Knob
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Pedals - Sports
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Skirts
Sports Instruments
Sports Seats - 1st Row (Front)
Steering Wheel - Sports
Suspension - Sports
Tacho
Tail Lamps - Blacked Out Surrounds
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Kit
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Dynamic Stability Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Power front seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Rear Spoiler
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Sport Seats
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12787, BUY THE CAR, (03) 8375 8713, 9/11 Yazaki Way, Carrum Downs, 3201 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/45 R17 |
| Front rim size | 8x17 |
| Rear tyre size | 245/45 R17 |
| Rear rim size | 8x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3984 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Control Link;Coil Spring;Gas Damper |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Control Blade;Coil Spring;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 68.00 |
| Fuel consumption | 10.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 391 @ 3250 RPM |
| Maximum power (kW) | 195 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 243.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1433mm x 1868mm x 4970mm |
| Ground clearance unladen | 121 mm |
| Wheelbase | 2838 mm |
| Kerb weight | 1735 kg |
| Turning circle | 11.00 m |
| Rear track | 1598 mm |
| Front track | 1583 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Falcon |
| Variant | Xr6 |
| Series | Fg |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12787, BUY THE CAR, (03) 8375 8713, 9/11 Yazaki Way, Carrum Downs, 3201 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!