Seller Comments
2013 Subaru Forester 2.0D-L S4

Seller Comments
2013 Subaru Forester 2.0D-L S4
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 179,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Manual |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 5.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 683SYO |
| Rego expiry | 11 Mar 2027 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Blind - Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Centre Differential
Chrome Exhaust Tip(s)
Clear Side Indicator Lenses
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Data Dots - Part Identifiers
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seats - 2nd Row (Rear)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Headlamps - Clear Lenses
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Limited Slip Diff - Centre (4wd)
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Steel
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trim - Cloth
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Hill Holder
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Roof Rails
Rear Spoiler
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/60 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 225/60 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 5.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 350 @ 1600 RPM |
| Maximum power (kW) | 108 @ 3600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 156.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1735mm x 1795mm x 4595mm |
| Ground clearance unladen | 220 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Kerb weight | 1526 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1550 mm |
| Front track | 1545 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | Forester |
| Variant | 2.0D-L |
| Series | My13 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 13,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!