Seller Comments
Very Clean UTE Inside and Out, Turbo-Diesel, Automatic with Full Serviced History. Comes with RWC , REG and 1 Year Extended Warranty.

Seller Comments
Very Clean UTE Inside and Out, Turbo-Diesel, Automatic with Full Serviced History. Comes with RWC , REG and 1 Year Extended Warranty.

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 192,274km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $16,000 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.4 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 7.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / Grey |
| Registration | 1JZ2UU |
| Rego expiry | 09 Jul 2026 |
| VIN | MMAYYKK10HH006166 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Driver Seat - Manual
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Bottle Holders - Front Seats
Bucket Front Seats
Cruise Control
Chrome Front Grille
Cup Holders - Front Seats
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Door Ajar Warning
Driver Foot Rest
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front Seat
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Emergency Stop Signal
Head Airbags
Headrests - Adjustable Front Seats
Hill Holder
Halogen Headlights
Headlights On Warning
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Impact Sensing Auto Door Unlock
Intermittent Wipers - Variable
Low Fuel Warning
Lockable Glove Box Compartment
Mud Flaps - Front
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 2 Speakers
Rear View Mirror Day/Night
Rear Window Demister
Side Airbags
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Side Door Impact Beams
Speed Sensing Auto Door Lock
Standard Steering Wheel
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Steering Wheel - Urethane Type
Trip Computer
Traction Control System
Tool Kit
Trailer Stability Control
Vinyl Floor Covering
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 205 R16 |
| Front rim size | 6x16 |
| Rear tyre size | 205 R16 |
| Rear rim size | 6x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2440 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 7.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 430 @ 2500 RPM |
| Maximum power (kW) | 133 @ 3500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 188.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1765mm x 1785mm x 5155mm |
| Ground clearance unladen | 200 mm |
| Wheelbase | 3000 mm |
| Kerb weight | 1555 kg |
| Turning circle | 11.80 m |
| Rear track | 1515 mm |
| Front track | 1520 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mitsubishi |
| Model | Triton |
| Variant | Glx |
| Series | Mq My17 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!