Seller Comments
1 OWNER COMPANY VEHICLE GREAT CONDITION FOR AGE AND KLMS DRIVES GREAT

Seller Comments
1 OWNER COMPANY VEHICLE GREAT CONDITION FOR AGE AND KLMS DRIVES GREAT
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 222,140km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $15,995 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Commercial, 4 Doors, 3 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | UNREG |
| Rego expiry | - |
| VIN | KMFWBX7KMGU776296 |
| Stock No | 995 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD092067, Matts Used Cars, (02) 7908 3071, 50-54 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Driver Seat - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
AUX/USB Input Socket
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Cloth Trim
Digital Clock
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front Seat
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Glovebox Compartment
Grab Handles - Front & Rear
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Illuminated Ignition Key Ring
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Luggage/Cargo Area Light/s
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows Front
Reversing Camera
Rear View Mirror Day/Night
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Door Impact Beams
Sound System with 2 Speakers
Sliding Side Door
Steering Wheel-Mounted Audio Controls
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Traction Control System
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD092067, Matts Used Cars, (02) 7908 3071, 50-54 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 3 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/70 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 215/70 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2497 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Gas Damper;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 441 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 125 @ 3800 RPM |
| CO2 level (g/km) | 253.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1935mm x 1920mm x 5125mm |
| Ground clearance unladen | 190 mm |
| Wheelbase | 3200 mm |
| Kerb weight | 2084 kg |
| Turning circle | 11.20 m |
| Rear track | 1660 mm |
| Front track | 1685 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Hyundai |
| Model | Iload |
| Variant | |
| Series | Tq Series 2 (Tq3) |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 160,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Van |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD092067, Matts Used Cars, (02) 7908 3071, 50-54 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!