Seller Comments
2025 BYD SEALION 5 Premium

Seller Comments
2025 BYD SEALION 5 Premium
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 764km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel consumption | 4.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | 941OX4 |
| Rego expiry | 15 Jan 2027 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
9 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Brakes - Regenerative
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Central Locking - Remote/Keyless
Central Locking - Remote/Keyless via App - Internet Dependant
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Reversing
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seats - 1st Row (Front)
Floor Mats
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - LED
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Keyless Card - with remote entry
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Connectivity via App
Roof Rails
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Load Limiters 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Ventilated Drivers Side
Seat - Ventilated Passenger Side
Side Door Exit Warning
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Speed Limiter
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Spoiler - Rear Roof Mounted
Sunroof - Electric
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - LED
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
USB Socket(s) - Charging
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Seatbelt Reminder
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Airbag Driver
Airbag - Passenger
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Air Filtration System
Adaptive High Beam Assist
Automatic Hold Function
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Charging Cable - Mode 2
Charging Port AC - Type 2
Child Restraint System
Digital Audio Broadcast Radio
Door Opening Warning
Daytime Running Lights - LED
Driver Seat Heated
Display Screen 8.6 Inch
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Lane Keep Assist
Exterior Mirrors with Puddle Light
Electric Parking Brake
Electric Power Steering
Electronic Stability Control
Forward Collision Warning
Far Side Airbags - Driver
Full LED Tail Lights
Headlights Follow Me Home Function
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light - LED
Engine Immobiliser
Intelligent Speed Assist
Keyless Entry
Key Fob Special
Load Compartment Lighting - LED
Lane Change Warning
Lane Departure Assist
LED Headlights
Lane Keeping Assist
Multi-media System with 12.8 inch Touch Screen
Multi-function Steering Wheel
Map Reading Lights - LED
Map/Reading Lights - Rear
Monitoring System 360 Degree
Music Streaming
One Touch Tailgate Opening & Closing
Power Front Seat Driver 6 Way
Power Mirrors With Heated & Folding
Power Front Seat Passenger 4 Way
Parking Sensor Dash Display
Power Windows - Anti-trap
Radio AM/FM
Rear Air Vents
Rear Centre Armrest with Cup Holders
Rear Collision Warning
Regenerative Braking
Remote Frequency Key & NFC Card
Roof Rails
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats side
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Rear Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Split Fold Rear Seat
Synthetic Leather Upholstery
Speed Limit Warning
Smartphone Based Digital Key
Panoramic Sunroof
Sound System with 9 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Steering Wheel-mounted Audio Controls
Traction Control System
Tailgate Window - Heated
Tyre Pressure Monitoring System
Traffic Sign Recognition
USB-C Input Socket/s
V2L Discharge Adaptor
V2L Function
Voice Assistant Integration
Ventilated Drivers Seat
Wireless Apple Car Play
Wireless Android Auto
Wireless Phone Charge
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/60 R18 |
| Front rim size | 6.5Jx18 |
| Rear tyre size | 225/60 R18 |
| Rear rim size | 6.5Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1498 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Solid |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel tank capacity | 52.00 |
| Fuel consumption | 4.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 300 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 145 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1710mm x 1860mm x 4738mm |
| Ground clearance unladen | 170 mm |
| Wheelbase | 2712 mm |
| Kerb weight | 1785 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1565 mm |
| Front track | 1565 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BYD |
| Model | Sealion 5 |
| Variant | Premium |
| Series | My26 |
| Warranty when new (months) | 72 |
| Warranty when new (kms) | 150,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 20,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!