Seller Comments
2025 BYD SEALION 7 Performance

Seller Comments
2025 BYD SEALION 7 Performance
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 1,445km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | - |
| Fuel type | Electric |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | 300PJ3 |
| Rego expiry | 30 Jan 2027 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
Optional Extras
12 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
20" Alloy Wheels
4 Wheel Ventilated Disc Brakes
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Ionisation
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Brake Assist
Brakes - Regenerative
Calipers - Painted Front
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Collision Warning - VRU
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Vented Drilled/Grooved
Driver Attention Detection
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seats - 1st Row (Front)
Fog Lamp/s - Rear
Glass Roof - with Power Blind
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Heated Seats - 1st Row
Heated Seats - 2nd Row
Hill Holder
Information Display - Head Up
Keyless Card - with remote entry
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Scuff Plates (on door sills)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Ventilated Drivers Side
Seat - Ventilated Passenger Side
Side Door Exit Warning
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Steering Wheel - Heated
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - LED
Tool Kit
Tyre Repair Kit
USB Socket(s) - Charging
Voice Recognition
Warning - Driver Fatigue
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Rear Seat Occupancy
Warning - Road Sign Display
Warning - Seatbelt Reminder
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Airbag Driver
Airbag - Passenger
AC Charging Standard - Type 2
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Air Filtration System
Acoustic Glass - Front
Automatic Hold Function
Android Auto
Audio Streaming
20 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cabin Air Filter
Cabin Air Purification
Cruise Control Intelligent/Active
Charging Cable - Mode 2
Cup Holders - Front Seats
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Child Safety Locks in Passenger Compartment Doors
Cross Traffic Alert with Brake Support
Driver Attention Warning
Charging - DC CCS2 (18kW)
Digital Key
Dynamic Mood Lights
Door Opening Warning
Daytime Running Lights - LED
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Emergency Lane Keep Assist
Exterior Mirrors with Puddle Light
Electric Power Steering
Forward Collision Warning
Front Footwell Lights
Fog Lights - Rear
Follow Me Home Lighting
Far Side Airbags - Driver
Full LED Tail Lights
Headrests - Adjustable Rear Seats
Heated Front Seats
Hill Holder
Headlights - Height Adjustable
Heated Rear Seats
Heated Rear Window
High Mounted Rear Stop Light - LED
Heated Steering Wheel
Head Up Display
Engine Immobiliser
Integrated Memory System - Driver Seat
Intelligent Power Brake System
Intelligent Speed Assist
Keyless Entry & Start
LCD Instrument Cluster
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Departure Prevention
Lane Departure Warning
LED Headlights
Lumbar Support 4 Way
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function 15.5 inch Colour Touchscreen Disp
Multi-function Steering Wheel
Map/Reading Lights - Front & Rear
Mud Mode
Music Streaming
Normal Mode
Over-the-air-updates
One Touch Tailgate Opening & Closing
Power Front Seat Driver 8 Way
Power Mirrors With Heated & Folding
Power Mirrors With Memory
Power Front Seat Passenger 4 Way
Power Front Seat Passenger 6 Way
Parking Sensor Dash Display
Power Windows - Anti-trap
Radio AM/FM
Rear Air Vents
Rear Armrest & Load Through & Cup Holder
Rear Collision Warning
Regenerative Braking
Remote Frequency Key & NFC Card
Roof Rails
Rear Seat Backrest Adjustment
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats side
Side Airbags Rear Compartment
Sand Mode
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Rear Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Steel Door Sills
Sequential Indicators
Sunglass Holder
Sports Mode
Snow Mode
Speed Limit Information
Panoramic Sunroof
Sound System with 12 Speakers
Standard Paint
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Steering Wheel-Mounted Audio Controls
Traction Control System
Tool Kit
Tyre Repair Kit
Trailer Stability Control
Traffic Sign Recognition
Top View Camera (360 Degree)
Upholstery - Black/Brown
USB-C Input Socket/s
USB Charging Port/s - Rear
V2L Discharge Adaptor
V2L Function
Voice Assistant Integration
Vehicle Apps
Ventilated Front Seats
Wireless Device Charger
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/45 R20 |
| Front rim size | 8Jx20 |
| Rear tyre size | 245/45 R20 |
| Rear rim size | 8Jx20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 0 |
| Number of cylinders | |
| Front suspension | Double Wishbone |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Electric |
| Fuel tank capacity | 0.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | 690 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 390 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | 0.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1620mm x 1925mm x 4830mm |
| Ground clearance unladen | 140 mm |
| Wheelbase | 2930 mm |
| Kerb weight | 2340 kg |
| Turning circle | 11.70 m |
| Rear track | 1660 mm |
| Front track | 1660 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BYD |
| Model | Sealion 7 |
| Variant | Performance |
| Series | My25 |
| Warranty when new (months) | 72 |
| Warranty when new (kms) | 150,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 20,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!