Seller Comments
2026 GWM Cannon Lux Auto 4x4 Dual Cab

Seller Comments
2026 GWM Cannon Lux Auto 4x4 Dual Cab

| Kilometres | - |
| Seller type | Dealer: New In Stock |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2.4 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 291097, Adelaide City GWM Haval, (08) 7160 3862, 1 Port Road, Thebarton, 5031 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
4 Wheel Ventilated Disc Brakes
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Bedliner
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Centre Differential
Coil Springs
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Reversing
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Collision Warning - VRU
Control - Electronic Stability
Control - Hill Ascent
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Diff lock(s)
Digital Instrument Display - Full
Door - Rear Tailgate
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Flares Body Coloured
Fog Lamps - Active (Cornering/steering)
Fog Lamp/s - Rear LED
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Grab Handle - Drivers Side
Grab Handle - Passengers Side
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Hill Holder
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats
Leather Look - Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Front Grille
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors - Folding
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Electric Assist - User Selectable
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Roof Rails
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Door Exit Warning
Side Steps
Skid Plate - Front
Skid Plate - Middle (Transmission case)
Skid Plate - Rear
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 291097, Adelaide City GWM Haval, (08) 7160 3862, 1 Port Road, Thebarton, 5031 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 265/60 R18 H |
| Front rim size | 8Jx18 |
| Rear tyre size | 265/60 R18 H |
| Rear rim size | 8Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2370 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Double Wishbone |
| Rear suspension | Leaf Spring;Live Axle |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 78.00 |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 480 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 135 @ 3600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 221.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1884mm x 1947mm x 5416mm |
| Ground clearance unladen | 232 mm |
| Wheelbase | 3230 mm |
| Kerb weight | 2230 kg |
| Turning circle | 13.10 m |
| Rear track | 1608 mm |
| Front track | 1608 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | GWM |
| Model | Cannon |
| Variant | Lux (4X4) |
| Series | My25 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 291097, Adelaide City GWM Haval, (08) 7160 3862, 1 Port Road, Thebarton, 5031 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!