Seller Comments
2014 Volvo V40 D4 Luxury

Seller Comments
2014 Volvo V40 D4 Luxury
| Kilometres | 217,797km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 5 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 5.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | CYX61A |
| Rego expiry | 26 May 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20607, Coffs Harbour Motorworld, (02) 5632 4291, 307 Pacific Hwy, Coffs Harbour, 2450 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbag - Pedestrian (bonnet)
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio Decoder - WMA
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bonnet - Active Safety
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
CD Player
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
DVD Player
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Floor Mats
Fog Lamp/s - Rear
Footwell Lamps - Front
Gloss Finish Inserts
Glovebox - Cooled
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps - Active (Cornering/steering)
Headlamps - Bi-Xenon (for low & high beam)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - See me home
Headlamp Washers
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Independent Rear Suspension
Internet Connectivity via Paired Device
Leather Gear Knob
Leather Hand Brake Lever
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Window Surrounds - Exterior
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - Anti-submarining 1st Row (Front)
Seats - Anti-submarining 2nd Row (Rear)
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Tacho
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Airbag - Pedestrian
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Adaptive Headlights
Autonomous Emergency Braking
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Mirrors
Brake Energy Regeneration
Cruise Control
Chrome Exhaust Tip/s
Cargo Cover
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front & Rear
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Collapsible Steering Column
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front Seat
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Brake Lights - Flashing
Exterior Mirrors - Heated
Exterior Mirrors with Puddle Light
Front Footwell Lights
Floor Mats - Front & Rear
Glovebox Cooler
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
High Mounted Rear Stop Light
Headlight Washer System
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Leather Handbrake Lever
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Power front seat Driver
Power front seat Passenger
Power Mirrors With Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio CD with 8 Speakers
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Storage Compartment - Centre Floor Console
Speed Sensing Auto Door Lock
Split Fold Rear Seat
Side Impact Protection
Seatback Pockets - Front Seats
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20607, Coffs Harbour Motorworld, (02) 5632 4291, 307 Pacific Hwy, Coffs Harbour, 2450 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 225/45 R17 |
| Front rim size | 7.5x17 |
| Rear tyre size | 225/45 R17 |
| Rear rim size | 7.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1964 |
| Number of cylinders | 5 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 62.00 |
| Fuel consumption | 5.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 400 @ 1750 RPM |
| Maximum power (kW) | 130 @ 3500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 139.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1420mm x 1783mm x 4369mm |
| Ground clearance unladen | 133 mm |
| Wheelbase | 2647 mm |
| Kerb weight | 1455 kg |
| Turning circle | 11.20 m |
| Rear track | 1536 mm |
| Front track | 1546 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Volvo |
| Model | V40 |
| Variant | D4 Luxury |
| Series | M My14 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20607, Coffs Harbour Motorworld, (02) 5632 4291, 307 Pacific Hwy, Coffs Harbour, 2450 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!