Seller Comments
Just brought into stock, all specs, features and photos will be loaded soon... Be the first to see this vehicle.

Seller Comments
Just brought into stock, all specs, features and photos will be loaded soon... Be the first to see this vehicle.
| Kilometres | 71,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 3 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 5.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 822FG5 |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028806, Prestige Auto Traders - Sydney, (02) 7908 8209, 180 Mullens Street, Rozelle, 2039 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Air Conditioning - Pollen Filter
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Rear Vision
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
First Aid Kit
Floor Mats
Fog Lamps - Front LED
Gloss Finish Window Surrounds - Exterior
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Headlining Trimmed
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Inbuilt Harddisk Drive
Lane Departure Warning
Leather Look - Seats Partial
Leather Steering Wheel
Metallic Finish Door Handles - Interior
Metallic Finish Exterior Highlights
Metallic Finish Front Grille
Metallic Finish Grille Surround
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Wiper/Washer
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Suspension - Lowered
Suspension - Sports
Tail Lamps - LED
Telematics - Auto Emergency Response Call Ability
Trim - Cloth
Tyre Repair Kit
Voice Recognition
Warning - Driver Fatigue
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Attention Assist
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Active Bonnet
Automatic Air Con / Climate Control
Automatic Climate Control Filtered
Apple Car Play
Approach Control Warning
Autonomous Emergency Braking
Automatic Emergency Call (eCall)
Aluminium Front Grille
Ambient Interior Lighting
ARB Technology
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Android Auto
17 Inch Alloy Wheels
Brake Energy Regeneration
Bottle Holders - Front & Rear
Black Buttons
BMW Controller
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Black Vent Surrounds
Brake-pad Wear Indicator
Caring Car
City Braking Intervention
Condition Based Service System
Centre Console Storage
Centre Console Tray
Cruise Control with Braking Function
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Comfort Mode
Compatible Apps
Concierge Services
Connect Pro Pack
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driving Assistant
Dynamic Brake Lights
Door Handle Courtesy Lights
Driver Mode Selection
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Drivers Seat Adjustable Backrest Width
Dynamic Stability Control
Door Sill Finishers - Embossed/Personalised
Drivers Side Logo Projection
Dynamic Traction Control
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
ECO Pro
Exterior Mirrors - Auto Dimming Driver Side
Electromechanical Park Brake
Exterior Mirror - Reverse Tilt on Passenger Side
Electric Power Steering
Electronic Stability Control
Extended Smartphone Connectivity
Emergency Stop Signal
Extra USB Socket/s
First Aid Kit
Fatigue Detection
Fatigue Reminder
Front Centre Armrest
Forward Collision Warning
Folding Floor Insert
Head Airbags - 2nd Row Seats (side)
Head Airbags - Front Seats (side)
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Descent Control
Hard Disk Drive (Built-in)
Headliner - Grey
Head Restraints
Hill Start Assist
Instrument Cluster Display - 10.25 Inch
Engine Immobiliser
Intelligent Personal Assistant
Live Cockpit Pro
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
LED Headlights
Light Pack
Lane Keeping Assist
Lowered Suspension
Live Traffic Monitoring
Multi Collision Brake
Multi-function Control Screen
Multi-function Sports Steering Wheel
Navigation System
Parking Assistance Pack
Parking Distance Control Front & Rear
Performance Control
Power Mirrors With Heated & Folding
Pre-collision Systems
Rain Sensor
Rear Bumper Special
Rear Collision Prevention
Rear Cross Traffic Alert
Remote Services
Reverse Assist
Rear Lights - LED
Remote Software Update
Reversing Camera
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners 2nd Row Outer
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Single Exhaust Tailpipe
Split Fold Rear Seat
Shadow Line
Sports Mode
Smartphone Pack
Storage Nets - Back of Front Seats
Speed Limit Information
Sport Line
Split Screen Function
Sport Seats
Sound System with 6 Speakers
Sports Steering Wheel - Leather
Standard Suspension
Storage Package
TeleServices
Trim Finishers Illuminated
Tyre Repair Kit
Traffic Sign recognition & Warning
Upholstery - Sensatec - Cloth
USB Input Socket
Velour Floor Mats
Voice Recognition System
Warning Triangle
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028806, Prestige Auto Traders - Sydney, (02) 7908 8209, 180 Mullens Street, Rozelle, 2039 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 225/45 R17 |
| Front rim size | 7.5Jx17 |
| Rear tyre size | 225/45 R17 |
| Rear rim size | 7.5Jx17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1499 |
| Number of cylinders | 3 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Independent Double Wishbone |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 42.00 |
| Fuel consumption | 5.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 12 |
| Maximum torque | 220 @ 1480 RPM |
| Maximum power (kW) | 103 @ 4200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 135.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1434mm x 1799mm x 4319mm |
| Ground clearance unladen | 153 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Kerb weight | 1295 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1561 mm |
| Front track | 1561 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BMW |
| Model | 118I |
| Variant | Sport |
| Series | F40 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028806, Prestige Auto Traders - Sydney, (02) 7908 8209, 180 Mullens Street, Rozelle, 2039 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!