Seller Comments
2015 Audi A3 Ambition Auto MY15

Seller Comments
2015 Audi A3 Ambition Auto MY15

| Kilometres | 151,245km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $15,489 |
| Transmission | Direct Shift |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.8 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | TBA |
| Rego expiry | - |
| VIN | WAUZZZ8V7F1113333 |
| Stock No | 7710 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11680, Car Nation Auto's, (03) 8362 1096, 207 Ballarat Road, Maidstone, 3012 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Net
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Floor Mats
Fog Lamps - Front
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Intermittent Wipers - Variable
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Metallic Finish Interior Inserts
Metallic Finish Window Surrounds - Exterior
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
On-board Computer
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Sports Seats - 1st Row (Front)
Steering Wheel - Sports
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Aluminium Trim
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Cruise Control
Chrome Exhaust Tip/s
Cup Holders - Front Seats
Central Locking Remote Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Differential Lock
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Floor Mats - Front & Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Holder
Engine Immobiliser
Leather Accented Upholstery
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 8 Speakers
Rain Sensing Wipers
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Sport Seats
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring Display
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11680, Car Nation Auto's, (03) 8362 1096, 207 Ballarat Road, Maidstone, 3012 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/45 R17 |
| Front rim size | 7.5x17 |
| Rear tyre size | 225/45 R17 |
| Rear rim size | 7.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1798 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 6.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 250 @ 1250 RPM |
| Maximum power (kW) | 132 @ 5200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 152.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1441mm x 1796mm x 4456mm |
| Ground clearance unladen | 140 mm |
| Wheelbase | 2637 mm |
| Kerb weight | 1455 kg |
| Turning circle | 11.00 m |
| Rear track | 1520 mm |
| Front track | 1549 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | A3 |
| Variant | 1.8 Tfsi Ambition Quattro |
| Series | 8V My16 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11680, Car Nation Auto's, (03) 8362 1096, 207 Ballarat Road, Maidstone, 3012 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!