Seller Comments
2025 BYD SEALION 8 Dynamic FWD

Seller Comments
2025 BYD SEALION 8 Dynamic FWD
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 1,713km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel consumption | 1.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | 345PJ3 |
| Rego expiry | 26 Feb 2027 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
Optional Extras
10 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
20" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control Multi-Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brakes - Regenerative
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Cover
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Reversing
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cruise Control - Lead Vehicle Start Alert
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seats - 1st Row (Front)
Floor Mats
Fog Lamp/s - Rear
Glass Roof - with Power Blind
Gloss Finish Window Surrounds - Exterior
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Active (Cornering/steering)
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Headrests - Adjustable 3rd Row x2
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Keyless Card - with remote entry
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Laminated Windscreen
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats
Leather Look - Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Map/Reading Lamps - for 3rd Row
Memory Card Reader
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Load Limiters 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seats - 2nd Row Split Fold
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/s
2nd Row - 2 Individual Seats - Manual Adjustment
Climate Control - 3 Zone
Airbag Driver
Automatic Brake Hold
Airbag - Passenger
Automatic Air Conditioning with 2.5 Zone Control
Active Roll Control
Adaptive Cruise Control
Adaptive Headlights
Autonomous Emergency Braking
Automatic Emergency Call (eCall)
Adjustable Steering Column
20 Inch Alloy Wheels
Brake Control Systems
Black/Grey Dashboard Decor
Blind Spot Detection
Curtain Airbags
Carpet Floor Mats
Cornering Lamps
Child Presence Detection
Charging Port Light
Cross Traffic Alert with Brake Support
Digital Audio Broadcast Radio
Driver Fatigue Detection
Digital Key
Distraction Warning
Door Opening Warning
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Turning Lights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Brake System
Electronic Gear Shift Buttons
Emergency Lane Keep Assist
Exterior Mirrors - Heated
Electric Parking Brake
Electronic Stability Control
Front Cross Traffic Alert
Forward Collision Warning
Fog Lights - Rear
Follow Me Home Lighting
Hill Descent Control
Hill Holder
Head Restraints
Hydraulic Rear Wheel Boost
High Mounted Rear Stop Light - LED
Instrument Cluster Display - 10.25 Inch
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Intelligent Power Brake System
Intelligent Speed Assist
Increased Sound Insulation & Acoustic Glass
Keyless Entry & Start
Key Fob Special
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Departure Assist
LED Headlights
LED Headlights & Tail Lights
Mobile Charger
Map Reading Lights - LED
Online Pack with Data Plan
Over-the-air-updates
Power Front Seats 6 Way - Heated & Cooled
Power Child Locks
Paddle Shifters on Steering Wheel
Puddle Lamps
Panoramic Roof Sunshade
Parking Sensor Dash Display
Power Tailgate
Power Windows - Anti-trap
Radio AM/FM
Regenerative-friction Brake Coordination System
Rear Cross Traffic Alert
Regenerative Braking
Remote Frequency Key & NFC Card
Retractable & Heated Side Mirrors
Roof Mounted Air Vents 2nd Row
Roof Mounted Air Vents 3rd Row
Rear Privacy Glass - Rear & Side Windows
Roof Rack - Integrated
Rain Sensing Wipers
Rear View Monitor - Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Seatbelts - Pre-tensioners Rear Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Front AirBags
Synthetic Leather Upholstery
Speed Limit Warning
Sound System with 10 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Towbar
Traction Control System
Tool Kit
Tyre Pressure Monitoring System
Tyre Repair Kit
Traffic Sign Recognition
Top View Camera (360 Degree)
USB-A Input Socket/s
USB-C Input Socket/s
V2L Discharge Adaptor
V2L Function
Vehicle Dynamics Control System
Wireless Apple Car Play
Wireless Android Auto
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/50 R20 |
| Front rim size | 8Jx20 |
| Rear tyre size | 255/50 R20 |
| Rear rim size | 8Jx20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1498 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Double Wishbone |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 1.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 220 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | 24.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1760mm x 1960mm x 5040mm |
| Ground clearance unladen | 184 mm |
| Wheelbase | 2950 mm |
| Kerb weight | 2315 kg |
| Turning circle | 11.80 m |
| Rear track | 1720 mm |
| Front track | 1716 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BYD |
| Model | Sealion 8 |
| Variant | Dynamic Fwd |
| Series | My26 |
| Warranty when new (months) | 72 |
| Warranty when new (kms) | 150,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 20,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!