Seller Comments
Just brought into stock, all specs, features and photos will be loaded soon... Be the first to see this vehicle.

Seller Comments
Just brought into stock, all specs, features and photos will be loaded soon... Be the first to see this vehicle.
| Kilometres | 66,284km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | - |
| Fuel type | Electric |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | CV09BM |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028806, Prestige Auto Traders - Sydney, (02) 7908 8209, 180 Mullens Street, Rozelle, 2039 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16 Speaker Stereo
20" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Adjustable Steering Column - Power
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Charcoal Filter (Odour Reducer)
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Sensor for Pollutants
Alarm
Aluminium - Bonnet
Aluminium - Doors
Aluminium - Roof Panel
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - AAC Decoder
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Bottle Holders - 1st Row
Brakes - Regenerative
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Park Distance Side
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger with Memory
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front LED
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Active (Cornering/steering)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Heated Seats - 1st Row
Heated Seats - 2nd Row
Heated Washer Jets
Heat Insulated - Windscreen
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Internet Connectivity via Sim Preparation
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Leather Look - Interior Inserts
Leather Look - Seats Partial
Leather Steering Wheel
Lighting - Exterior Side
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Door Handles - Interior
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Steering - Variable Ratio (more lock faster)
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Boot/Hatch Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Rear Slide Adjustment
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Spoiler - Rear
Starter Button
Steering Wheel - Heated
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Automatic Climate Control Filtered
Autonomous Emergency Braking
Air Suspension
Adjustable Speed Limiter
AUX/USB Input Socket
20 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Cold Climate Pack
Cup Holders - Front Seats
Chrome Interior Door Handles
Centre Console Box - Multi-purpose
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electrically Heated Washer Nozzles
Exterior Mirrors - Heated
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Head Airbags
Headlights - Auto On/Off Function
Heated Front Seats
Hands-Free Smart Boot Lid
Heated Rear Seats
High Mounted Rear Stop Light
Heated Steering Wheel
Engine Immobiliser
Keyless Entry
Keyless Entry & Drive
Lane Departure Warning
LED Headlights
Laminated Safety Glass
Leather Steering Wheel
Leather Trim
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Map/Reading Lights - Front
Painted Brake Calipers
Power Adjustable Steering Column
Power front seats
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Mirrors With Memory
Power Steering
Power Tailgate
Power Windows With One-Touch Operation
Red Brake Calipers
Remote Boot/Hatch Release
Rear Lights - LED
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Split Fold Rear Seat
Self-Presenting Driver Door
Panoramic Sunroof
Premium Sound System
Speed Sensitive Power Steering
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Traction Control System
Tow Pack
Tyre Pressure Monitoring System
Voice Recognition System
Windscreen - Solar Attenuating
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028806, Prestige Auto Traders - Sydney, (02) 7908 8209, 180 Mullens Street, Rozelle, 2039 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/45 R20 |
| Front rim size | 9Jx20 |
| Rear tyre size | 275/45 R20 |
| Rear rim size | 10Jx20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 0 |
| Number of cylinders | |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Electric |
| Fuel tank capacity | 0.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | - |
| Maximum power (kW) | 330 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | 0.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1684mm x 1999mm x 5052mm |
| Ground clearance unladen | 139 mm |
| Wheelbase | 2967 mm |
| Kerb weight | 2447 kg |
| Turning circle | 11.00 m |
| Rear track | 1710 mm |
| Front track | 1705 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Tesla |
| Model | Model X |
| Variant | 100D (100Xb) |
| Series | My18 |
| Warranty when new (months) | 48 |
| Warranty when new (kms) | 80,000 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028806, Prestige Auto Traders - Sydney, (02) 7908 8209, 180 Mullens Street, Rozelle, 2039 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!