Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Full Car History Report Available and Clear of All Titles
NSW Registered
All Cars Mechanically Workshop Tested
Automatic

Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Full Car History Report Available and Clear of All Titles
NSW Registered
All Cars Mechanically Workshop Tested
Automatic

| Kilometres | 92,188km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $5,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 3 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | ATG58X |
| Rego expiry | 20 Jul 2026 |
| VIN | W0L0TGF0825253668 |
| Stock No | 32300 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Optional Extras
16" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Conditioning
Armrest - Rear Occupants
Body Colour - Bumpers
Body Side Mouldings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Fittings
Chrome Interior highlights
Control - Traction
Cruise Control
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Gauges - White Faced
Intermittent Wipers - Variable
Leather Steering Wheel
Metallic Finish Dash Board
Metallic Finish Gear Knob
Multi-function Steering Wheel
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front only
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Spoilers - Front and Rear
Sports Seats - 1st Row (Front)
Suspension - Sports
Tacho
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
16 Inch Alloy Wheels
Body Kit
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Rear Spoiler
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Sport Seats
Sports Suspension
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 3 |
| Front tyre size | 205/50 R16 |
| Front rim size | 6.0Jx16 |
| Rear tyre size | 205/50 R16 |
| Rear rim size | 6.0Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2198 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Gas Pressurised Shock Absorber;Independent;Macpherson |
| Rear suspension | Coil Spring;Gas Pressurised Shock Absorber;Trailing Arm;Torsion B |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 52.00 |
| Fuel consumption | 9.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 203 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 108 @ 5800 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1425mm x 1709mm x 4110mm |
| Ground clearance unladen | 102 mm |
| Wheelbase | 2614 mm |
| Kerb weight | 1192 kg |
| Turning circle | 10.30 m |
| Rear track | 1452 mm |
| Front track | 1464 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Astra |
| Variant | Sri |
| Series | Ts |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!