Seller Comments
2020 BMW X1 sDrive20i F48 LCI Auto

Seller Comments
2020 BMW X1 sDrive20i F48 LCI Auto
| Kilometres | 61,802km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | DGH48H |
| Rego expiry | 21 Apr 2026 |
| VIN | WBA72AA0605R12015 |
| Stock No | A134920 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD18552, Alto Automobiles Used Cars, (02) 7908 9813, 405 Pacific Highway, Artarmon, 2064 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Rear Vision
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Interior highlights
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Corner Braking
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driving Mode - Selectable
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
First Aid Kit
Floor Mats
Fog Lamp/s - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Gloss Finish Inserts
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - LED
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Information Display - Head Up
Lane Departure Warning
Leather Look - Seats
Leather Steering Wheel
Lighting - Exterior Side
Metallic Finish Front Grille
Metallic Finish Window Surrounds - Exterior
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Parking Assistance - Automated Steering
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seats - 2nd Row Split Fold
Skid Plate - Front
Skid Plate - Rear
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Speed Limiter
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Tail Lamps - LED
Telematics - Monitoring Service
Tyre Repair Kit
Voice Recognition
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/s
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Apple Car Play
Adjustable Front Seats - Manual
Ambient Interior Lighting
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Anti-theft Wheel Bolts
AUX/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Brake Energy Regeneration
Bluetooth Connectivity
Brake-pad Wear Indicator
Cornering Brake Control
Cruise Control
Cargo Net on Floor
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Cup Holders - Rear Seats
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Crumple Zone Front & Rear
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Door Handle Courtesy Lights
Driver Mode Selection
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Emergency Brake Lights - Flashing
ECO Mode
First Aid Kit
Front Centre Armrest
Forward Collision Warning
Front Footwell Lights
Fog Lights - Front
Fog Lights - Front with Cornering Function
Fog Lights - Rear
Floor Mats - Front & Rear
Glovebox Cooler
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Descent Control
Head Up Display
Engine Immobiliser
Impact Sensing Auto Door Unlock
Luggage/Cargo Area Light/s
Lights on Exterior Door Handles
Lane Departure Warning
LED Headlights
Light Pack
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
MP3 Compatible Audio/CD Player
Map/Reading Lights - Front & Rear
Park Assist
Parking Distance Control Front & Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Power Tailgate
Rear Air Vents
Rear Centre Armrest
Roof Rails
Runflat Safety Tyres
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Rear Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Rear Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Split Fold Rear Seat
Storage Net - Rear Side Luggage Compartment
Scuff Plates On Front Doors Sills
Seatback Pockets - Front Seats
Sound System with 5 Speakers
Start/Stop Button
Speed Sensitive Power Steering
Sunvisors with Vanity Mirrors
Trip Computer
Traction Control System
Twin Tailpipes
Torque Vectoring By Braking
Voice Recognition System
Warning Triangle
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD18552, Alto Automobiles Used Cars, (02) 7908 9813, 405 Pacific Highway, Artarmon, 2064 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/50 R18 |
| Front rim size | 7.5Jx18 |
| Rear tyre size | 225/50 R18 |
| Rear rim size | 7.5Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 61.00 |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 280 @ 1250 RPM |
| Maximum power (kW) | 141 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 139.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1598mm x 1821mm x 4439mm |
| Ground clearance unladen | 183 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Kerb weight | 1449 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1564 mm |
| Front track | 1563 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BMW |
| Model | X1 |
| Variant | Sdrive 20I |
| Series | F48 Lci |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 25,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD18552, Alto Automobiles Used Cars, (02) 7908 9813, 405 Pacific Highway, Artarmon, 2064 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!