Seller Comments
2011 Subaru Outback 2.5i 4GEN

Seller Comments
2011 Subaru Outback 2.5i 4GEN
| Kilometres | 207,175km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | YUN850 |
| Rego expiry | 30 Jan 2027 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11612, Ace Motor Sales, (03) 8400 4519, 411-473 Maroondah Hwy, Ringwood, 3134 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Antenna - in Rear Glass
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Blind - Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille Surround
Chrome Window Surrounds - Exterior
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Data Dots - Part Identifiers
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
DVD Player
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flares Body Coloured
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
GPS (Satellite Navigation)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Centre Console
Metallic Finish Centre Stack/ HVAC
Metallic Finish Dash Board
Metallic Finish Door Inserts
Metallic Finish Gear Knob
Metallic Finish Gear Shift Gate
Metallic Finish Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Skirts
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Area - Under Dash
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tacho
Trim - Cloth
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Airbags - Knee
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Digital Video Disc Player
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Roof Racks
Rear Spoiler
Reversing Camera
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Automatic/Self levelling Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11612, Ace Motor Sales, (03) 8400 4519, 411-473 Maroondah Hwy, Ringwood, 3134 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/60 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 225/60 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2457 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 65.00 |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 229 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 123 @ 5600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 198.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1615mm x 1820mm x 4790mm |
| Ground clearance unladen | 213 mm |
| Wheelbase | 2745 mm |
| Kerb weight | 1505 kg |
| Turning circle | 11.00 m |
| Rear track | 1530 mm |
| Front track | 1535 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | Outback |
| Variant | 2.5I |
| Series | My12 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 13,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11612, Ace Motor Sales, (03) 8400 4519, 411-473 Maroondah Hwy, Ringwood, 3134 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!