Seller Comments
This is a one owner, local Canberra Premium Automatic with logbooks with full service history. It has been cherished inside and out and drives excellent.
Rego until 20/09/2026.. We include a passed roadworthy certificate

Seller Comments
This is a one owner, local Canberra Premium Automatic with logbooks with full service history. It has been cherished inside and out and drives excellent.
Rego until 20/09/2026.. We include a passed roadworthy certificate

| Kilometres | 120,623km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.6 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 4.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | YQH13B |
| Rego expiry | 20 Sep 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Airbag Knee Driver
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Ambient Interior Lighting
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-Mounted Bee-Sting Type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
Aux/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Mirrors
Cruise Control
Cargo NET - ON Floor
Cup Holders - Front and Rear
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - Isofix Anchorage System
Digital Clock
Dust and Pollen Filter
Door Pockets - Front AND Rear
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Exterior Mirrors With Puddle Light
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Glovebox Cooler
Grab Handles - Front and Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Heated Front Seats
High Mounted Rear Stop Light
Headlight Washers System
Illuminated - Entry/Exit With Delayed Fade
Illuminated Ignition Key Ring
Engine Immobiliser
Keyless Entry and Drive
Luggage/Cargo Area Light(s)
Lights ON Exterior Door Handles
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Leather Trim
Multi Function Control Screen
Multi Function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
MAP/Reading Lights - Front
ONE Touch Convenience Turn Signal
Parking Distance Control Rear
Power Front Seat Driver
Power Mirrors with Indicators & Folding
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio CD with 6 Speakers
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment - Centre Floor Console
Side Door Impact Beams
Speed Sensing Auto Door Lock
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Start/Stop Button
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Ventilated Front Seats
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 225/45 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 225/45 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1582 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 4.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 300 @ 1750 RPM |
| Maximum power (kW) | 100 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 147.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1470mm x 1780mm x 4300mm |
| Ground clearance unladen | 140 mm |
| Wheelbase | 2650 mm |
| Kerb weight | 1337 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1562 mm |
| Front track | 1549 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Hyundai |
| Model | I30 |
| Variant | Premium 1.6 Crdi |
| Series | Gd3 Series 2 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!