Seller Comments
2025 Mitsubishi Outlander ZM MY25 LS Wagon 7st 5dr CVT 8sp 2WD 708kg 2.5i Showroom Demo $41,888 Drive Away 2025 Mitsubishi Outlander ZM MY25 LS Wagon 7st 5dr CVT 8sp 2WD 708kg 2.5i Showroom Demo $41,888 Drive Away

Seller Comments
2025 Mitsubishi Outlander ZM MY25 LS Wagon 7st 5dr CVT 8sp 2WD 708kg 2.5i Showroom Demo $41,888 Drive Away 2025 Mitsubishi Outlander ZM MY25 LS Wagon 7st 5dr CVT 8sp 2WD 708kg 2.5i Showroom Demo $41,888 Drive Away

| Kilometres | 3,015km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | CVT Auto Sequential |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | FZL51R |
| Rego expiry | 24 Mar 2027 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD676, Lancaster Automotive Holdings, (02) 4036 3805, 1 Waddells Lane, Singleton, 2330 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Blind - Rear
Carpeted - Cabin Floor
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - VRU
Control - Active Yaw
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Cup Holders - 3rd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - 1st Row Side Window
Demister - 2nd Row Side Window
Demister - Rear Windscreen with Timer
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flares
Fog Lamps - Front LED
Fog Lamp/s - Rear LED
Front Stabiliser
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Headrests - Adjustable 3rd Row x2
Hill Holder
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Departure - with Passive Steer Assist
Lane Keeping - Active Assist
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Metallic Finish Exterior Highlights
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Analogue
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear Stabiliser
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 7 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Rear Slide Adjustment
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Reclining
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - 3rd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 3rd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Dependant Wipers
Speed Limiter
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Tail Lamps - LED
Trim - Cloth
USB Socket(s) - Charging
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Rear Seat Occupancy
Warning - Seatbelt Reminder
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Climate Control - 2 Zone
Dual Front Airbags Package
Automatic Brake Hold
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Active High Beam Control
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control
Automatic Door Locks
Adjustable Driver Seat - Manual
Autonomous Emergency Braking Rear
Alarm System/Remote Anti Theft
Adjustable Passenger Seat - Manual
Auto Stability Control
Adjustable Speed Limiter
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Active Traction Control
Android Auto
Audio Streaming
Around View Monitor
18 Inch Alloy Wheels
Active Yaw Control
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front & Rear
Brake Override System
Blind Spot Warning
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Centre Console Storage Box with Lid
Carpet Floor Covering
Cup Holders - Front & Rear
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cloth Upholstery
Digital Audio Broadcast Radio
Driver Attention Warning
Driver Lumbar Support
Driver Monitoring
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights without Off Switch
Digital Speedometer
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Emergency Lane Assist
Electric Parking Brake
Emergency Stop Signal
Extra USB Socket/s
Front Centre Airbag
Forward Collision Mitigation
Fog Lights - Rear LED
Hill Descent Control
Headlights - Manual Levelling
Hill Start Assist
Instrument Cluster Display - 12.3 Inch
Engine Immobiliser
Intelligent Speed Assist
Intermittent Wipers - Front
Intermittent Wipers - Rear
Keyless Entry with Central Locking
Lane Departure Prevention
Lane Departure Warning
LED Headlights
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 12.3 inch Touch Screen
One Touch Fold Seat Storage
One Touch Start System
Parking Distance Control Front & Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Predictive Forward Collision Warning
Power Mirrors
Power Windows Lock - Driver Control
Radio AM/FM
Rear Air Vents
Rear Centre Armrest with Cup Holders
Rear Cross Traffic Alert
Rear Spoiler
Rear Seat Alert
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats side
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Rear Seats
Smartphone Link Display Audio with Touchscreen
Sunglass Holder
Seatback Pocket - Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Sound System with 8 Speakers
Speed Sensing Front Wipers
Side Window Demisters
Terrain Drive Modes - 5
Trailer Stability Control
Traffic Sign Recognition
Voice Recognition System
Wheel Finish - Silver
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD676, Lancaster Automotive Holdings, (02) 4036 3805, 1 Waddells Lane, Singleton, 2330 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/60 R18 1 |
| Front rim size | 7.5Jx18 |
| Rear tyre size | 235/60 R18 1 |
| Rear rim size | 7.5Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2488 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut;Stabiliser Bar |
| Rear suspension | Multi-Link System;Stabiliser Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 7.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 244 @ 3600 RPM |
| Maximum power (kW) | 135 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 174.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1742mm x 1862mm x 4720mm |
| Ground clearance unladen | 205 mm |
| Wheelbase | 2706 mm |
| Kerb weight | 1640 kg |
| Turning circle | 11.20 m |
| Rear track | 1602 mm |
| Front track | 1593 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mitsubishi |
| Model | Outlander |
| Variant | Ls 7 Seat (2Wd) |
| Series | Zm My25 |
| Warranty when new (months) | 120 |
| Warranty when new (kms) | 200,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD676, Lancaster Automotive Holdings, (02) 4036 3805, 1 Waddells Lane, Singleton, 2330 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!