Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Log books with Service History
Full Car History Available and Clear of All Titles
All Cars Mechanically Workshopped
PLEASE NOTE WE ARE LOCATED IN 2132, SYDNEY, NSW

Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Log books with Service History
Full Car History Available and Clear of All Titles
All Cars Mechanically Workshopped
PLEASE NOTE WE ARE LOCATED IN 2132, SYDNEY, NSW
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 149,695km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $13,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | CGN71K |
| Rego expiry | 29 Jul 2026 |
| VIN | JM0BL107200319084 |
| Stock No | 334 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD098733, Tony Lahood Motors Croydon, (02) 7908 8771, 620 Parramatta Road, Croydon, 2132 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio Decoder - WMA
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Illuminated - Switch Panel (Window/ Locking)
Intermittent Wipers
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Air Vents (interior)
Metallic Finish Dash Board
Metallic Finish Instrument Surrounds
Metallic Finish Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Paint - Metallic
Power Door Mirrors
Power Steering - Electro-Hydraulic
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Fuel Lid Release
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Skirts
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Compartment - In Cargo Area
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Tail Lamps - LED
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Kit
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Trip Computer
Traction Control System
Tinted Windows
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD098733, Tony Lahood Motors Croydon, (02) 7908 8771, 620 Parramatta Road, Croydon, 2132 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/55 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/55 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 6.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 194 @ 4100 RPM |
| Maximum power (kW) | 113 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 145.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1470mm x 1755mm x 4460mm |
| Ground clearance unladen | 155 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Kerb weight | 1329 kg |
| Turning circle | 10.90 m |
| Rear track | 1520 mm |
| Front track | 1535 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | 3 |
| Variant | Sp20 Skyactiv |
| Series | Bl 11 Upgrade |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD098733, Tony Lahood Motors Croydon, (02) 7908 8771, 620 Parramatta Road, Croydon, 2132 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!