Seller Comments
2016 Ford Mondeo Trend MD Auto

Seller Comments
2016 Ford Mondeo Trend MD Auto
| Kilometres | 107,011km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | 2ER2SE |
| Rego expiry | 17 Mar 2018 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Seatbelt 2nd Row Occupants
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - RCA Inputs
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Full
Camera - Rear Vision
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driver Attention Detection
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Exhaust System - Dual
Floor Mats
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headlamp Washers
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
In-Car Voice System
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Departure - with Passive Steer Assist
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Gear Knob
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Memory Card Reader
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Limiter
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Tacho
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Airbag Knee Driver
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Alarm System/Remote Anti Theft
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
Aux/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
City Brake Support Forward
Cruise Control Intelligent/Active
Cup Holders - Front and Rear
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Digital Clock
Driver Foot Rest
Dusk Sensing Headlights
Daytime Running Lights
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Exterior Mirrors With Puddle Light
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Floor Mats - Front & Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Heated Front Seats
Hill Holder
Headlights On Warning
High Mounted Rear Stop Light
Headlight Washers System
Illuminated - Entry/Exit With Delayed Fade
Engine Immobiliser
Keyless Entry and Drive
Leather Accented Upholstery
Luggage/Cargo Area Light(s)
Low Fuel Warning
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Multi Function Control Screen
Multi Function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
MAP/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Power Front Seats
Protective Glazing
Projector Headlights
Power Mirrors with Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio CD with 6 Speakers
Rear Lights - LED
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Front Air Bags
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Sport Seats
Start/Stop Button
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Trailer Stability Control
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 235/50 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 235/50 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 62.00 |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 345 @ 2300 RPM |
| Maximum power (kW) | 177 @ 5300 RPM |
| CO2 level (g/km) | 192.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1482mm x 1852mm x 4871mm |
| Ground clearance unladen | 128 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Kerb weight | 1629 kg |
| Turning circle | 11.60 m |
| Rear track | 1595 mm |
| Front track | 1599 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Mondeo |
| Variant | Trend |
| Series | Md |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!