Seller Comments
Family wagon ready for adventure.

Seller Comments
Family wagon ready for adventure.

| Kilometres | 203,377km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $6,990 |
| Transmission | Auto Elec Sportshift |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | S851CAH |
| Rego expiry | - |
| VIN | JF2SH9KL5AG054597 |
| Stock No | S851CAH |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio Decoder - WMA
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Bumpers
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille Surround
Clear Side Indicator Lenses
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Data Dots - Part Identifiers
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seats - 2nd Row (Rear)
Engine Immobiliser
Exhaust - Stainless Steel Dual System
Footrest - Drivers
Headlamps - Clear Lenses
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Limited Slip Diff - Centre (4wd)
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Dash Board
Metallic Finish Door Inserts
Metallic Finish Gear Shift Gate
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Steering Wheel
Over-head Centre Console - Front
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Steel
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Head Airbags
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Roof Racks
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/65 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 215/65 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2457 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 9.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 229 @ 4400 RPM |
| Maximum power (kW) | 126 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 227.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1700mm x 1795mm x 4560mm |
| Ground clearance unladen | 220 mm |
| Wheelbase | 2615 mm |
| Kerb weight | 1480 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1530 mm |
| Front track | 1530 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | Forester |
| Variant | X |
| Series | My10 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 13,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Compact |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!