Seller Comments
Looking good in Red, this XR8 is ready to go!! Lockable canopy, came in for a look and see what you think.

Seller Comments
Looking good in Red, this XR8 is ready to go!! Lockable canopy, came in for a look and see what you think.

| Kilometres | 220,395km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Seq Sportshift |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 8 cyl, 5.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 15.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | BB063X |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Optional Extras
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Body Colour - Bumpers
Calipers - Front 2 Spot
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Clear Side Indicator Lenses
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front only
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Tacho
Trip Computer
Warning - Speed Alert
17" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Air Conditioning
Body Colour - Fittings
Body Side Mouldings - Colour Coded
Cruise Control
Intermittent Wipers - Variable
Limited Slip Diff
Sports Seats - 1st Row (Front)
4 Speaker Stereo
Bedliner
Rear Apron
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Side Skirts
Spoiler - Front
Sports Instruments
Suspension - Sports
Tonneau Cover - Soft
Standard Features
Airbag Driver
Anti-lock Braking
Air Conditioning
17 Inch Alloy Wheels
Body Kit
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Power front seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Sport Seats
Sports Suspension
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 235/45R17 |
| Front rim size | 8x17 |
| Rear tyre size | 235/45R17 |
| Rear rim size | 8x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 5408 |
| Number of cylinders | 8 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Hydraulic Shock Absorbe |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Hydraulic Damper;Leaf Spring;Live Axle |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 15.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 32 |
| Maximum torque | 500 @ 4250 RPM |
| Maximum power (kW) | 260 @ 5250 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1444mm x 1870mm x 5077mm |
| Ground clearance unladen | 140 mm |
| Wheelbase | 2829 mm |
| Kerb weight | 1800 kg |
| Turning circle | 11.50 m |
| Rear track | 1571 mm |
| Front track | 1553 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Falcon |
| Variant | Xr8 |
| Series | Ba |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!