Seller Comments
*********2007 RENAULT MEGANE SEDAN***********
* Auto
* Power Steering
* Air Con
* 4 X Air BAgs
* Petrol Engine
* Very Low Klms
* Very Good Condition
* Comes with 1 Year Warranty & RWC

Seller Comments
*********2007 RENAULT MEGANE SEDAN***********
* Auto
* Power Steering
* Air Con
* 4 X Air BAgs
* Petrol Engine
* Very Low Klms
* Very Good Condition
* Comes with 1 Year Warranty & RWC
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 128,915km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $5,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | USX298 |
| Rego expiry | 25 May 2026 |
| VIN | VF1LM1N0E70642870 |
| Stock No | 5338 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Optional Extras
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Air Conditioning - Pollen Filter
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Glovebox - Cooled
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Keyless Card - with remote entry
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear Wiper/Washer
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Speed Limiter
Storage Compartment - Under Floor Driver
Storage Compartment - Under Floor Front Pass.
Tacho
Trim - Cloth
Trip Computer
Wheel Covers - Full
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Trip Computer
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/55 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/55 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Shock Absorber;Lower Control |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 191 @ 3750 RPM |
| Maximum power (kW) | 98 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 201.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1457mm x 1777mm x 4209mm |
| Ground clearance unladen | 120 mm |
| Wheelbase | 2625 mm |
| Kerb weight | 1265 kg |
| Turning circle | 10.50 m |
| Rear track | 1510 mm |
| Front track | 1518 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Renault |
| Model | Megane |
| Variant | Expression |
| Series | X84 My06 Upgrade |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!