Seller Comments
2020 Audi Q7 45 TDI 4M

Seller Comments
2020 Audi Q7 45 TDI 4M
| Kilometres | 109,489km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $46,990 |
| Transmission | Automatic Tiptronic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 5.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | BOJ558 |
| Rego expiry | 25 May 2026 |
| VIN | WAUZZZ4M9LD016934 |
| Stock No | UFF4455 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Frankston Ford, (03) 8375 7024, Overton Road, Frankston, 3199 VIC.
Optional Extras
10 Speaker Stereo
19" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Head for 3rd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control Multi-Zone
Aluminium - Bonnet
Aluminium - Doors
Aluminium - Front Guards
Ambient Lighting - Interior
Amplifier - 1 Separate
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bonnet - Active Safety
Brake Assist
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Cover
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Centre Differential - Active
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Control - Electronic Damper
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Electronic Differential Lock
Engine - Stop Start System (When at idle)
Exhaust System - Dual
First Aid Kit
Floor Mats
Footwell Lamps - Front
Footwell Lamps - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Guard - Tailgate Lip
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Corner (Fixed)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - High Beam Active Shadowing
Headlamps - LED
Headlining - Colour
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Headrests - Adjustable 3rd Row x2
Heated Seats - 1st Row
Heated Washer Jets
Hill Holder
Internet Connectivity via Sim Preparation
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Lighting - Exterior Side
Lock Nuts
Metallic Finish Front Grille
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Roof Rails
Scuff Plates (on door sills)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Bolsters Active for Driver
Seat - Bolsters Active for Passenger
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - 3rd Row Split Fold
Side Door Exit Warning
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Speed Limiter
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Subwoofer
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Suspension - Air Electronic
Tail Lamps - LED
Telematics - Auto Emergency Response Call Ability
Telematics - Monitoring Service
Tyre Pressure Sensor
Tyre Repair Kit
Voice Recognition
Warning - Driver Fatigue
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Ambient Temperature Display
Anti-theft Wheel Bolts
AUX/USB Input Socket
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
City Brake Support Forward
Cruise Control
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-purpose
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cross Traffic Recognition
Digital Audio Broadcast Radio
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Head Airbags
Hill Descent Control
Hard Disk Drive (Built-in)
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Memory Card Reader
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Power front seats
Power Mirrors With Folding
Power Steering
Power Tailgate
Power Windows
Radio CD with 10 Speakers
Rear Lights - LED
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Reminder for All Seats
Surround Camera System
Split Fold Rear Seat
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Tyre Repair Kit
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Frankston Ford, (03) 8375 7024, Overton Road, Frankston, 3199 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/55 R19 |
| Front rim size | 8.5x19 |
| Rear tyre size | 255/55 R19 |
| Rear rim size | 8.5x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2967 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 100.00 |
| Fuel consumption | 5.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 500 @ 1250 RPM |
| Maximum power (kW) | 160 @ 3250 RPM |
| CO2 level (g/km) | 153.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1741mm x 1968mm x 5052mm |
| Ground clearance unladen | 210 mm |
| Wheelbase | 2994 mm |
| Kerb weight | 2060 kg |
| Turning circle | 12.40 m |
| Rear track | 1691 mm |
| Front track | 1679 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | Q7 |
| Variant | 45 Tdi Quattro |
| Series | 4M My19 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Frankston Ford, (03) 8375 7024, Overton Road, Frankston, 3199 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!