Seller Comments
***WESTERN AUSTRALIAS LARGEST FRANCHISE USED CAR DEALER*** 2014 HSV VF GTS LSA SUPERCHARGED AUTO IN BLACK WITH ONLY 56,000KMS!!! WHERE DO YOU FIND THEM? FULL SERVICE HISTORY, 2 KEYS AND ALL THE GTS COMFORTS!!

Seller Comments
***WESTERN AUSTRALIAS LARGEST FRANCHISE USED CAR DEALER*** 2014 HSV VF GTS LSA SUPERCHARGED AUTO IN BLACK WITH ONLY 56,000KMS!!! WHERE DO YOU FIND THEM? FULL SERVICE HISTORY, 2 KEYS AND ALL THE GTS COMFORTS!!
| Kilometres | 56,335km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Active Sequential |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 8 cyl, 6.2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 13.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | 1IYE058 |
| Rego expiry | 09 Jul 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
20" Alloy Wheels
9 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Alarm - Personal Safety (Panic)
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Kit - Lower (skirts, F & R Aprons)
Brake Assist
Calipers - Front 6 Spot
Calipers - Painted Front
Calipers - Painted Rear
Camera - Rear Vision
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Window Surrounds - Exterior
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Damper
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Diffuser - Rear
Disc Brakes Front Vented Drilled/Grooved
Disc Brakes Rear Vented Drilled/Grooved
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
Driving Mode - Selectable
DVD Player
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seats - 1st Row (Front)
Flip/Fold Out Key
Gauge - Boost
Gauges - Auxiliary
Gloss Finish Inserts
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Blacked Out Surrounds
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Information Display - Head Up
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Leather Gear Knob
Leather Look - Inserts in Dash
Leather Steering Wheel
Leather Trim - Partial
Limited Slip Diff
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Pedals - Sports
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Race Seats
Rain Sensor (Auto wipers)
Remote Boot/Hatch Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Speed Dependant Wipers
Spoiler - Rear High Rise
Sports Exhaust
Sports Instruments
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Suspension - Sports
Tail Lamps - LED
Vented - Guards Front
Voice Recognition
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adaptive Damping Control
20 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Kit
Bi Modal Exhaust
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Heated Front Seats
Head Up Display
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
Limited Slip Differential
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Steering Wheel
Park Assist
Parking Distance Control Rear
Power front seats
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Sport Seats
Sound System with 11 Speakers
Performance Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/35 R20 |
| Front rim size | 8.5x20 |
| Rear tyre size | 275/35 R20 |
| Rear rim size | 9.5x20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 6200 |
| Number of cylinders | 8 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 73.00 |
| Fuel consumption | 13.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 740 @ 4200 RPM |
| Maximum power (kW) | 430 @ 5900 RPM |
| CO2 level (g/km) | 329.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1467mm x 1899mm x 4943mm |
| Ground clearance unladen | 102 mm |
| Wheelbase | 2915 mm |
| Kerb weight | - |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1590 mm |
| Front track | 1616 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | HSV |
| Model | GTS |
| Variant | |
| Series | Gen F |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!