Seller Comments
2022 Kia Niro HEV SPORT (HYBRID) DE MY22

Seller Comments
2022 Kia Niro HEV SPORT (HYBRID) DE MY22
| Kilometres | 92,700km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.6 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel consumption | 4.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 1VS1CP |
| Rego expiry | 05 May 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11702, Melbourne City Toyota, (03) 8375 7022, 611 Elizabeth Street, Melbourne, 3000 VIC.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
280MM Front Brakes
284MM Rear Brakes
Five Seat Interior
Dual Front Airbags Package
Airbag Knee Driver
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Apple CAR Play
Auto Defog System
Adjustable Drivers Seat - 8 WAY
Autonomous Emergency Braking
Aero Wipers - Front
Alarm System/Remote Anti Theft
Alloy Pedals
Antenna - Roof-Mounted Shark Fin Type
Auxiliary Saver Battery Plus
Advanced Smart Cruise Control
Adjustable Steering Column
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
Android Auto
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Mirrors
Brake Energy Regenerative Modes X 3
Black Grille
Bottle Holders - Front and Rear
Black Lower Door Garnish
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity - Multi-Connection
Curtain Airbags - Front
Curtain Airbags - Rear
Cabin AIR Filter
Centre Console With Armrest
Chrome Exterior Door Handles
Cargo Cover - Retractable
Cup Holders - Front and Rear
Coat Hanger/Hook(s)
Charging Indicator
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Cyclist Recognition
Driver Attention Alert Plus
Digital Audio Broadcast Radio
Door Ajar Warning
Digital Clock
Driver Foot Rest
Driver Lumbar Support
Driver Mode Selection
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Driver Seat Height Adjustable
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Electric Motor
Electric Power Steering
Electronic Stability Control
Extra USB Socket/S
Forward Collision Warning
Flip/Folding KEY X 2
Fog Lights - Front
FOG Lights - Rear LED
Gloss Black Dash Facia
Headrests - Adjustable on All Seats
High Beam Assist
Hood Insulator
Headlights Follow ME Home Function
Heated Rear Windshield With Timer
Hill Start Assist
High Mounted Rear Stop Light
Instrument Cluster Display - 4.2 Inch
Interior Lighting Pack
Engine Immobiliser
Impact Sensing Auto Door Unlock
Intermittent Wipers - Front
Keyless Entry & Tailgate Release
Leather Appointed Gear Knob
Leather Appointed Steering Wheel
Luggage/Cargo Area Light(s)
LED Headlights
Lane Following Assist
Lithium-ION Polymer Battery
Lane Keeping Assist
Media Streaming
Multi Function Steering Wheel
Multi Media Connectivity
Multi Media Pack
Mobile Phone Connectivity
MAP Pocket/S
Manual Speed Limit Assist
Parking Distance Control Rear
Paddle Shifters ON Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Projector FOG Lights
Projector Headlights
Power Mirrors with Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Mirrors with Indicators
Permanent Magnet Synchronous Motor
Premium Trim
Parking Sensor Dash Display
Passenger Seat Height Adjustable
Passenger Seat Manual Adjust 6 WAY
Power Windows
Power Windows Anti-Trap - Front
Power Windows Auto UP/Down - Front
Radio AM/FM
Rear AIR Vents
Rear Centre Armrest With CUP Holders
Rear Centre Armrest - Folding
Rear Combination Lights LED
Rear Cross Traffic Alert
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails Silver Finish
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats Side
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Solar Control Glass
Side Door Impact Beams
Speed Sensing Auto Door Lock
Speed Dependent Volume Control
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Skid Plates Silver - Front
Skid Plates Silver - Rear
Sports Mode
Seat Occupancy Detection - Passenger (rear)
Software Updates
Sounds OF Nature - 6 PRE-SET Sounds
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Sound System with 6 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spare Wheel - Steel
Traction Control System
TFT Instrument Cluster
Touchscreen LCD 10.25 Inch
Tyre Pressure Monitoring System
Upholstery - Black
USB Input Socket
User Selectable Options
Virtual Engine Sound
Ventilated Front Disc Brakes
Voice Recognition System
Vehicle Stability Management System
Windscreen With Sunband
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11702, Melbourne City Toyota, (03) 8375 7022, 611 Elizabeth Street, Melbourne, 3000 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/45 R18 |
| Front rim size | 7.5Jx18 |
| Rear tyre size | 225/45 R18 |
| Rear rim size | 7.5Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1580 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel tank capacity | 45.00 |
| Fuel consumption | 4.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 147 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 77 @ 5700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 101.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1545mm x 1805mm x 4355mm |
| Ground clearance unladen | 160 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb weight | 1444 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1569 mm |
| Front track | 1555 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kia |
| Model | Niro |
| Variant | Hev Sport (Hybrid) |
| Series | De My22 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11702, Melbourne City Toyota, (03) 8375 7022, 611 Elizabeth Street, Melbourne, 3000 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!