Seller Comments
Just brought into stock, all specs, features and photos will be loaded soon... Be the first to see this vehicle.

Seller Comments
Just brought into stock, all specs, features and photos will be loaded soon... Be the first to see this vehicle.
| Kilometres | 53,526km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028806, Prestige Auto Traders - Sydney, (02) 7908 8209, 180 Mullens Street, Rozelle, 2039 NSW.
Optional Extras
11 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
20" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Adjustable Steering Column - Power
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Rear
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille Surround
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - VRU
Control - Electronic Damper
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - low speed Offroad (Brake & Accel)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
Electric Seat - Drivers with Memory
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Exhaust System - Dual
Floor Mats
Fog Lamp/s - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Guard - Tailgate Lip
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Intermittent Wipers - Variable
Internet Connectivity via Sim Preparation
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Inserts in Dash
Leather Look - Inserts in Doors
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Metallic Finish Interior Inserts
Metallic Finish Window Surrounds - Exterior
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Standard Features
325MM Rear Brakes
380MM Front Brakes
Dual Front Airbags Package
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Apple CAR Play
Adaptive Cruise Control With Steering Assist
Animated Directional Indicators
Adaptive Dynamics
Autonomous Emergency Braking
AIR Distribution Speed
Approach Illumination
ALL Surface Progress Control
ALL Season Tyres
Ambient Temperature Display
Aluminium Trim Finishers - Special
Aluminium Trim Finishers
Android Auto
Audio Streaming
20 Inch Alloy Wheels
BAG Hooks
Bright Metal Pedals
Blind Spot Assist
Bluetooth Connectivity
Brake-PAD Wear Indicator
Curtain Airbags - Front
Cabin Lighting
Curtain Airbags - Rear
Condition Based Service System
Centre Console Storage
Centre Console With Armrest
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Clear Exit Monitor
Configurable Dynamics
Child Seat - Isofix Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio
Drive Control
Driver Monitoring
Door Pockets - Front AND Rear
Dynamic Stability Control
Dynamic Volume Control
Emergency Brake Assist
ECO Mode
Electric Parking Brake
Electric Power Steering
Fog Lights - Rear
Headlights - Auto On/Off Function
Headrests Front
Headrests Rear
Heated Rear Windshield
Hill Start Assist
Interactive Driver Display
Interior FR DR Handles - Separate Locking Switches
Illuminated Metal Treadplates Front - Branded
Illuminated Metal Treadplates - Branded
Engine Immobiliser
Ipod Control
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Entry
Premium LED Headlights With Signature DRL
Lockable Glove Box Compartment
Load Hooks
Lane Keeping Assist
Leather Steering Wheel
Multi-Media System With 11.4 Inch Touch Screen
Media Streaming
Morzine Headlining - Ebony
Mist Sensing
Metal Treadplates - Rear
Open Differential
Overhead Lighting Console
Online Pack
PWR FR Seats 12 WAY - Driver MEM/Manual H/Rests
PWR FR Seats 16 WAY - Memory, MAN H/Rests
Power Adjustable Steering Column
Power Child Locks
Parking Distance Control Front & Rear
Paddle Shifters ON Steering Wheel - Satin Chrome
Pivi PRO - Connected
Scuff Plate - Loadspace
PWR Mirror Fold, HTD/MEM/APP Lights/Drvr Side DIM
Premium Mats
Premium Cabin Lighting
Power Tailgate
Power Windows With ONE-Touch Operation
Power Windows Anti-Trap
Rear AIR Vents
Rear Collision Monitor
Remote Infotainment System
Rear Lights - LED
Rear Traffic Monitor
Reversing Camera
Rear View Mirror Auto Dimming
Side Airbags - Front Seats Side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Surround Camera System - 3D
40/20/40 Folding Rear Seats With Centre Armrest
Sunglass Holder
Special Identifying Badging
Seat Occupancy Detection - Passenger (front)
Solar Sensing
Sound System with 6 Speakers
Speed Sensitive Power Steering
Self-Sealing Tyres
Start-UP Sequence With Movement, Dials & Lighting
Summer Tyres
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Tyre Pressure Monitoring System
Trailer Stability Control
Traffic Sign Recognition & Adaptive Speed Limiter
Torque Vectoring BY Braking
Tinted Windows
Unpainted Brake Calipers
Valet Mode
Ventilated Front Disc Brakes
Ventilated Rear Disc Brakes
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028806, Prestige Auto Traders - Sydney, (02) 7908 8209, 180 Mullens Street, Rozelle, 2039 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/50 R20 |
| Front rim size | 8.5Jx20 |
| Rear tyre size | 255/50 R20 |
| Rear rim size | 8.5Jx20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2995 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Independent Double Wishbone |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Independent Double Wishbone |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 66.00 |
| Fuel consumption | 8.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 550 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 294 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 202.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1667mm x 2071mm x 4747mm |
| Ground clearance unladen | 213 mm |
| Wheelbase | 2874 mm |
| Kerb weight | 1961 kg |
| Turning circle | 11.93 m |
| Rear track | 1655 mm |
| Front track | 1640 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Jaguar |
| Model | F-Pace |
| Variant | P400 R-Dynamic Se (294Kw) |
| Series | X761 My22 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD028806, Prestige Auto Traders - Sydney, (02) 7908 8209, 180 Mullens Street, Rozelle, 2039 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!